Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Co jste nevěděli o slunečních brýlích

Co jste nevěděli o slunečních brýlích

13.10.2014


1332615372uyJE94.jpgPrvní sluneční paprsky letošního roku nám o sobě pomalu dávají vědět, a tak opět přijdou na řadu sluneční brýle. Pojďme si o nich tedy něco málo povědět.

Sluneční brýle se používají po celém světě již velmi dlouhou dobu v různých podobách. Římský císař Nero údajně pozoroval gladiátorské zápasy přes naleštěné smaragdové krystaly a čínští soudci si už ve dvanáctém století nasazovali tmavá skla, aby obvinění nemohli číst v jejich očích. Skutečné vynalezení slunečních brýlí se datuje někde mezi rokem 1268 až 1289.

13270977442u0gc7.jpgPrvní sluneční brýle byly navrženy Jamesem Ayscoughem v polovině 18.století. Velký problém však byl, aby brýle držely na nose. V roce 1730 přišel Edward Scarlett s vynálezem rámů, které byly schopny nést brýlová skla a zároveň držely na tváři. Rámy brýlí byly tehdy vyráběny z kůže, kostí a kovu, místo obrouček byly použity stuhy z hedvábí, které se uchytily kolem uší. S použitím keramických stranic přišli později číňané. V této době skoro nikdo nevěřil, že tmavá skla chrání zrak a sluneční brýle byly považovány za ošklivou zdravotnickou pomůcku.

Nošení slunečních brýlí se ve 20.letech 20.století stávalo stále více populární a módní záležitostí. Začaly je navrhovat nejznámější světové značky, staly se neodmyslitelnou součástí showbyznysu, ale i běžného života.

V dnešní doběsi si už život bez slunečních brýlí nedokážeme ani představit, ale co je důležité, velký důraz je kladen nejen na design ale i na kvalitu, která by měla hrát prvořadou roli při výběru brýlí.

1-590x100.jpg

Sluneční brýle musí splňovat dvě základní funkce: pohlcovat viditelné světlo, a tím bránit oslnění a zároveň blokovat průchod ultrafialového záření do oka.
Ultrafialové paprsky mohou totiž vyvolat například zánět rohovky, při delším působení pak může sluneční světlo vyvolat poškození sítnice.
Stupeň filtru udává výšku absorpce světla, to znamená, že čím je vyšší stupeň filtru, tím se snižuje stupeň oslnění.

Nejpoužívanější sluneční filtry jsou označeny číslem 2 nebo 3. Filtry č.0 a č.1 se využívají jen při módních imagových brýlích a oko nemusejí dostatečné chránit. Sluneční brýle s filtrem č. 4 jsou nejbezpečnější, ale jsou určeny především do hor, popřípadě k moři nebo napoušť. Nemůžeme je však doporučit na řízení, neboť snižují kontrast barev.

13289937618qv8Bo.jpgBrýle musí příjemně sedět, nesmí za ně svítit slunce a také by měly být tvarovány tak, aby co nejvíce zabraňovaly průniku světla zepředu. Dále je důležité anatomické prohnutí, aby do nich nesvítilo slunce zezadu a neodráželo se zpět do očí.

Sluneční brýle mohou mít také tzv. polarizační filtr, který odstraňuje odlesky od vodorovných ploch (např. na vodní hladině, na vozovce apod.). Takové brýle ocení především řidiči, rybáři a sportovci, ale může je nosit i kdokoliv jiný, protože pohled přes takové brýlové čočky je mnohem kontrastnější a přirozenější.

Máte ve svém okolí lidi, kteří nosí sluneční a dioptrické brýle? S OptikemDoDomu si můžete přivydělávat jejich prodejem.

Získejte zdarma do vašeho e-mailu Klíč k úspěchu a další informace, jak s námi začít vydělávat.

Potřebujete nové brýle?
Zde vám objednáme návštěvu optického poradce - zdarma a nezávazně:

{control cta horizontal}

 banner 11 news.gif

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!