Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Jak se vyrábí skleněné a plastové dioptrické čočky?

Jak se vyrábí skleněné a plastové dioptrické čočky?

13.10.2014

Brýlové čočky mohou být buď skleněné (minerální) nebo plastové .

Jak se vyrábí skleněné dioptrické čočky?

1272741319URhHy4.jpgPrvním krokem je výlisek čočky z horké kapalné skelné taveniny. Přední povrch výlisku se pak zdrsní diamantovým brusným nástrojem a získá definovaný tvar. Potom se s použitím jemnějšího nástroje čočka vyhladí a nakonec vyleští, aby byla průhledná. Teprve poté se stává opticky účinnou. Získané polotovary se zpracují na sklad nebo podle konkrétního předpisu. Zadní povrch čoček není vyroben, dokud není obdržena objednávka. Potom se stejně jako přední povrch, vyhladí a vyleští. Přední povrch je během tohoto procesu chráněn ochrannou vrstvou nebo lakem. Hotová čočka má požadovanou dioptrickou mohutnost a poté může být opatřena např. antireflexní vrstvou.

1-590x100.jpg

 Jak se vyrábí plastové dioptrické čočky?

Výroba plastových čoček probíhá odléváním, kdy jsou kapalné monomery (látka, která má schopnost tvořit chemickou vazbu) nalévány do forem. K monomeru se přidají další látky, např. iniciátor nebo UV pohlcovač. Iniciátor spouští chemickou reakci, která směs vytvrdí, zatímco UV pohlcovač zvyšuje absorpci UV záření v čočkách a brání žloutnutí. Poté jsou formy tepelně zpracovány, což trvá několik hodin. Teplo aktivuje iniciátor a spouští tak chemickou reakci (polymerace), která materiál vytvrdí. Během procesu tvrzení se objem materiálu zmenšuje. Musí tak být kompenzován elastickými těsnícími kroužky.

12989476947a0ES4.jpg

I ztenčené plastové čočky se vyrábí odléváním, ovšem tento výrobní proces je podstatně delší a trvá až 48h.

U bifokálních čoček se v zadním povrchu odlévací formy vytvoří dutina s tvarem segmentu. Takže při odlévání vznikne zakřivený segment a viditelná hrana segmentu, která je typická pro plastové bifokální čočky.

{control EBform factory}

Vyberte si ty správné brýlové čočky u OptikDoDomu nebo si nechte zdarma poradit optickým poradcem.

{control cta horizontal}

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2020 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web