Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Co je zelený zákal?

Co je zelený zákal?

13.10.2014

160_F_36041755_5KPNAGNdfzq1zzncu5L6mmjoEDByauGV.jpg

Glaukom lidově označovaný jako zelený zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k poškození zrakového nervu. Zrakový nerv v sobě nese informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození zapříčiňuje částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.

Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitooční tlak, který způsobuje degeneraci zrakového nervu. Uvnitř oka se vytváří tekutina, která protéká okem a udžuje normální tlak oka. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat zrakový nerv. Tím dochází k poškození optického nervu. 

Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá především hlavně v tom, že zpočátku o něm člověk ani nemusí vědět. Vyšší nitrooční tlak totiž nezpůsobuje žádné obtíže ani bolest. Člověk si tohoto onemocnění může všimnout až ve chvíli, kdy už přichází o zrak, proto se doporučují pravidelné preventivní prohlíkdy u očního lékaře.

2-590x100.gif

Projevy glaukomu

Charakteristickým znakem onemocnění zeleným zákalem je postupná ztráta zraku. Z počátku dochází k menším výpadkům vidění, kterých si člověk nemusí ani všimnout. Postupem nemoci jsou výpadky vidění již častější a nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí tzv. periferní vidění, často se stává, že vidí jen stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv zcela odumře, přichází úplná ztráta zraku. 

Příčiny zeleného zákalu

Příčinou zeleného zákalu je poškození očního nervu. Očního nerv je místo, do kterého se sbíhají nervová vlákenka z oční rohovky. Nejvíce rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je vysoký nitrooční tlak. V řípadě, že má pacient, již výpadky vidění je pro úplnou nápravu příliš pozdě. Proto se doporučuje pravidelně absolvovat prohlídky u očního lékaře. U osob do 45-ti let je doporučená doba preventivních prohlídek jednou za dva roky a jednou za rok u osob po 45. roce života.

{control EBform facts}

Zelený zákal se může objevit náhle a to v podobě glaukomového záchvatu. Příznaky tohoto záchvatu určitě nepřehlédnete. Záchvat se projevuje silnou bolestí oka, která může vystřelovat do částí nebo celého těla. Mezi další projevy patří nevolnost, zvraceni, zarudlé oči a oční víčka, mlhavé vidění až úplná ztráta zraku.

Rizikové faktory

Mezi hlavní rizikové faktory patří věk, denetické předoklady, rasa a vady zraku.

Stárnutí – riziko vzniku zeleného zákalu je vyšší u osob starších 40 až 45 let.

Genetické předpoklady – pokud má někdo z Vašich příbuzných zelený zákal, je větší riziko, že propukne i u Vás. Vědci identifikovaligeny , které mohou znamenat vyšší riziko glaukomu pro své nositele.

Rasa – je prokázáno, že u černochů se zelený zákal vyskytuje častějí než u bělochů.

Krátkozrakost – především krátkozrací lidé mají zvýšené riziko onemocnění zeleným zákalem.

Mezi faktory, které se do jisté míry dají ovlivnit, patří nitrooční tlak, stres, výkyvy emocí, migréna, diabetes a nebo třeba kouření.

Glaukom se léčí pomocí léků, prostřednictvím leserového ošetření a nebo operativně. Záleží na tom v jakém stádiu se onemocnění nachází. Dá se léčit, ale musí se na něj přijít včas.

{control cta vertical}

 

 

 

 

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2020 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web