Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
I sluneční brýle mají svou historii.

I sluneční brýle mají svou historii.

13.10.2014

iStock_000020099543XSmall.jpgPokud bychom neměli na mysli sluneční brýle v podobě, kterou známe dnes, tak již ve starověkém Římě se krutý císař Nero díval na gladiátorské západy skrz lesklý smaragd, aby ho neoslňovalo slunce. Taktéž Eskymákům vadily prudké sluneční paprsky a jejich odraz od sněhu. Proto si oči zakrývali odříznutým kouskem kůže s otvory. Opravdové sluneční brýle se začaly používat někdy kolem let 1268 až 1289. Od roku 1430 se mezi proslulými čínskými soudci rozšířily kouřové ploché křemeny, které ovšem neměly za úkol chránit zrak před slunečními paprsky, ale zakrývat výraz v očích při soudním rozhodování.

První opravdu moderní sluneční brýle jsou připsány Jamesi Ayscoughovi a stalo se tak v polovině 18. století. Byl tady ale jeden dosti závažný problém. Nevědělo se, pomocí čeho budou brýle držet na nose. První rámy, které udržely brýlová skla před očima, byly zhotovovány z kovu, kostí a z kůže. Celá konstrukce se uchytávala za ušima pomocí tkalounů z hedvábí. Až později Číňané vyrobili nožičky z keramiky. Jenže, tehdy doba slunečním brýlím nepřála a ty byly spíše považovány za hyzdící a nepříjemnou zdravotní pomůcku, o kterou prakticky nikdo nestál.

1-590x100.jpg

K určitému pozvednutí zájmu o sluneční brýle došlo až ve 20. letech 20. století. V té době se také začaly stávat módní záležitostí. Jejich opravdovou produkci spustil Sam Foster a prodej jeho brýlí doslova pobláznil tisíce lidí celebrity nevyjímaje.

160_F_31722796_Trh8k2wvM6w3zAwCnAgUP3Uit60iY3xs.jpgV roce 1930 byla americkými piloty požádána firma Bausch & Lomb o vyvinutí brýlí, které by zabránily oslňování pilotů slunečními paprsky. Takto se na světě objevily sluneční brýle se zelenými skly a tyto dnes již kultovní „aviatory“ značky Ray-Ban dopravili do Evropy nejen piloti, ale i slavné osobnosti včetně britského premiéra sira Winstona Churchilla.

 

{control EBform factory}

Právě hvězdy showbyznysu chtěly jít s dobou a sluneční brýle byly důkazem, že jsou „in“. Navíc se celebrity mohly skrýt za jejich tmavými skly a být tak méně nápadnými. V padesátých letech 20. století se stal tím největším trendem model Ray-Ban Wayfaer. Konec tohoto období znamenal další přelom, protože se objevily první lyžařské brýle, které eliminovaly nepříjemné odlesky sněhu a zlepšovaly vidění při sportu.

Obrovský boom slunečních brýlí se dostavil v 70. letech 20. století. V této době se začaly nosit obroučky nejrůznějších tvarů a barev. Oblíbené byly sluneční brýle s velikými skly, kterým se říkalo „obrazovky“. V dalším desetiletí již sluneční brýle vyrábělo veliké množství firem. Jednotlivé modely byly často provedeny v takových barvách, že nošení slunečních brýlí se stalo vysoce módní záležitostí.

{control cta horizontal}

V současnosti mají sluneční brýle nejen výborné ochranné vlastnosti, ale také díky kvalitním obroučkům perfektně drží. Navíc, nepřeberné množství modelů umožňuje si pořídit ty nejvhodnější k celkové vizáži. Vzhledem k tomu, že sluneční brýle mají být i zdravotnickým doplňkem, tak je důležité pamatovat na jejich kvalitu.  

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!