Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Co je UV záření a proč si chránit zrak?

Co je UV záření a proč si chránit zrak?

Marta Gregorová 17.4.2019

Co je UV záření?

Sluneční paprsky dopadající na Zemi jsou vlastně souborem vln s plynule se měnící frekvencí. Každou frekvenci vnímáme jinak, a také se různé frekvence různě projevují.

Viditelné světlo tvoří z celého slunečního spektra jen nepatrnou část. Jedná se o vlny, které jsou dlouhé přibližně 400 – 780 nm. Naše oko je vnímá jako barvy od fialové přes modrou, zelenou, žlutou a oranžovou až k červené.
Za viditelným světlem následuje infračervené záření. Představuje pro nás hlavně zdroj tepla. Vnímáme je celým povrchem kůže, proniká až ke svalům a způsobuje jejich lepší prokrvení. Tyto vlny jsou o něco málo delší než viditelné spektrum – jejich délka se pohybuje v rozmezí zhruba 780 – 106 nm.

Před viditelným spektrem – z hlediska délky vln – je ultrafialové záření, které je zdraví škodlivé. Jeho vlny mají velmi krátké vlnové délky a postupně přecházejí až v rentgenové záření.

 

UV záření se dělí na tři druhy:

  • UVA záření (315 – 400 nm) – může opálit kůži, ale spálení hrozí spíš výjimečně. Většina UV záření dopadajícího na zem má právě tuto podobu.
  • UVB záření (280 – 315 nm) – záření je škodlivé pro živé organismy, protože je schopné rozkládat a narušovat bílkoviny, nebo měnit jiné organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu.
    Za normálním okolností by toto záření mělo být pohlcováno ozonem. Protože je však ozonová vrstva v průběhu celého roku více či méně narušená, mění se i množství tohoto nebezpečného záření.
  • UVC záření (100 – 280 nm) – pro zdraví má nejhorší následky, vede ke stárnutí kůže a vzniku rakoviny. Většina je však absorbována vyššími vrstvami atmosféry, jste tedy obvykle vystaveni jen minimálním dávkám.

Proč chránit zrak před UV zářením?

Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Negativní účinky se kumulují. Čím déle jsou v průběhu života Vaše oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění.

Většina našich buněk má schopnost se regenerovat, oční buňka je však vyjímkou - neregeneruje se přirozenou cestou. 

V případě záření UVA se odborníci stále přou, zda má na oko negativní vliv. Různé studie se zatím rozcházejí. Někdy je však lépe použít selský rozum – sami víte, jak jsou vaše oči citlivé, a delší pobyt na mírném slunci může snadno vyvolat podráždění.

V případě UVB záření panuje jasná shoda a zhoubné účinky jsou prokázány. Právě kvůli tomuto záření chráníme kůži krémy s různě silnými faktory a vždy bychom měli chránit oči, protože právě zrak může být tímto zářením poškozen nejvíce. 
Extrémní vystavení UVB záření může vést až k poničení nervových zakončení v rohovce nebo k tzv. sněžné slepotě (velmi silný zánět oční rohovky a spojivek).

Jaké jsou možnosti ochrany zraku?

Volte vhodné sluneční brýle

U slunečních brýlí není důležitá ani tak cena, jako spíše velikost skel, tvar brýlí a síla UV filtru.
Brýle by měly mít co největší skla a měly by co nejlépe obemykat prostor očních jamek včetně bočních a spánkových partií.
Co se týče UV filtru, nejlepší ochranu vám poskytnou brýle s certifikační polepkou UV400, protože jejich skla zablokují i vysokofrekvenční paprsky škodlivého UV záření.

Principem UV filtru je, že nepropouští záření, které má kratší vlnovou délku než 400 nm.

Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí, jsou opatřeny etiketou s označením UV 400. Všeobecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

Dále by vás mohlo zajímat:

Na co si dát pozor při výběru slunečních brýlí?
Jakou zvolit kategorii slunečního filtru při výběru slunečních brýlí?

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!