Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Na co si dát pozor při výběru slunečních brýlí?

Na co si dát pozor při výběru slunečních brýlí?

Marta Gregorová 5.3.2019

Sluneční brýle jsou spojeny s létem, horkem, a hlavně sluncem. Pro optimální ochranu zraku bychom sluneční brýle měli používat i během roku.

Sluneční svit vnímáme mimo letní měsíce méně intenzitně. To však neznamená, že na zemi nedopadá UV záření, které ohrožuje zrak. Asi každý má zkušenost ze zimních hor, kde bílý sníh zvyšuje odrazivost slunečního světla a velmi snadno si lze uhnat zánět spojivek.

Poradíme vám, na co si při výběru slunečních brýlí dát pozor.

Základem je funkční UV filtr

UV filtr, jak už název prozrazuje, odfiltruje ze slunečního spektra UV paprsky. Jestliže si nejste jistí, zda vaše brýle filtr mají, překontrolujte stranici – někdy je tam vyražen symbol UV spolu s číslem, které vyjadřuje kvalitu (kategorii) filtru. Napovědět vám může i symbol CE, který zase zaručuje, že brýle odpovídají normám Evropské unie.

Intenzita zabarvení čočky

Obvykle intenzitě zabarvení čočky nevěnujeme příliš pozornosti, a to je také jeden z důvodů, proč sluneční brýle nenosíme celoročně. Zdá se nám totiž, že mimo nejslunečnější dny v brýlích špatně vidíme. Je třeba zvolit vhodnou intenzitu zabarvení.


Existuje 5 stupňů normalizovaných kategorií slunečního filtru, značených od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla – čím je kategorie filtru vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší.

Brýle s čočkou v kategorii 0 jsou prakticky čiré a plní funkci ochrannou. Naopak čočka v kategorii 4 je vhodná na dovolenou k moři nebo pro zimní lyžování na ledovci. Kategorie slunečního filtru 4 se nedoporučuje pro řízení motorových vozidel.

Univerzálním (a nejpoužívanějším) slunečním filtrem je kategorie slunečního filtru 3, která propouští 8 – 18 % světla.

Zabarvení čočky a propustnost světla:

  Kategorie Propustnost
 Bezbarvý nebo velmi světlý filtr  0  80 – 100%
 Světlý filtr  1  43 – 80%
 Středně tmavý filtr  2  18 – 43%
 Tmavý filtr  3  8 – 18%
 Velmi tmavý filtr  4  3 – 8%

 

 

 

 

 

Beri green

Icona Beri green

Icona Beri green

 

Zabarvení čoček

Kromě intenzity zbarvení je stejně důležitá i samotná barva čočky. Intenzita zbarvení se více řídí podle ročního období, samotná barva pak hlavně podle účelu, pro který si sluneční brýle kupujeme.

  • Oranžové čočky – ideální volba na kolo, běh, nebo lyžování. Zkrátka na sport. Tyto čočky jsou rozjasňující, proto v nich uvidíte lépe než bez nich. Navíc velmi dobře zvládají přechody mezi světlem a stínem.
  • Čiré čočky – pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují oranžové čočky, sáhněte po čirých. Jejich použití a určení je naprosto stejné. Slouží k ochraně zraku před UV zářením a dalšími okolními vlivy, jako je vítr a prach.
  • Hnědé nebo kouřové čočky – jsou vhodné na ochranu před ostrým sluncem. Můžete si je vzít na pláž nebo do města.
  • Gradientní čočky – v poslední době velmi oblíbené řešení, kdy horní tmavá část čočky plynule přechází do světlejší. Jsou ideálním módím doplňkem.

Konstrukce

Základem je, aby brýle perfektně seděly. Netlačí vás stranice na spáncích? Nejsou příliš úzké přes nos? Neříkejte si: „Jsou krásné, to vydržím.“ Za chvíli se mírné tlačení promění v nesnesitelné, které snadno vyústí až v bolesti hlavy.

Až si brýle pohodlně nasadíte, několikrát zamrkejte. Řasy se nesmějí dotýkat čočky. V opačném případě by nošení brýlí nebylo příjemné.

Samozřejmě musíte zhodnotit, zda vám model sluší

Dále by vás mohlo zajímat:

Jakou zvolit kategorii slunečního filtru?
Jak vybírat sluneční brýle?

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!