Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Jaké jsou charakteristiky nejběžnějších očních vad?

Jaké jsou charakteristiky nejběžnějších očních vad?

13.10.2014

 

ASTIGMATISMUS

astigmatismus - nejčastější oční vady – kopie.jpgTen kdo trpí astigmatismem, vidí neostře jak na dálku tak i na blízko. Nevidí jasně kontrasty mezi horizontálními a vertikálními řádky. Příčinou nejčastěji bývá nepravidelné zakřívení rohovky, které není sférické, ale torické. Astigmatismus se může kombinovat i s jinými vadami jako je třeba myopie (krátkozrakost) nebo hypermetropie (dalekozrakost).

Astigmatismus se koriguje pomocí torických čoček, přičemž jejich zakřivení vyrovnává nepravidelné zakřivení rohovky nositele. Dioptrická hodnota korekčních čoček tedy není po celém povrchu stejná, ale rozdíl dioptrické hodnoty je tím větší, čím vetší je astigmatická vada. Bez korekce astigmatismus vyvolává únavu očí a bolesti hlavy.

MYOPIE (krátkozrakost)

myopie.jpgMyopie by se dala charakterizovat jako vada, kdy je oko fyziologicky příliš dlouhé a tak se nejostřejší obraz vytváří před sítnicí, tím pádem na sítnici vzniká obraz neostrý. Čím je dioptrická vada u myopie vyšší tím kratší je vzdálenost na kterou vidí ostře. Myopie se koriguje mínusovou, konkávní čočkou, která posune obraz na sítnici. Charakteristickým příznakem krátkozrakosti je mhouření očí.

{control EBform facts}

HYPERMETROPIE

hypermetropie.jpgHypermetropie je vada kdy je oko pro změnu příliš krátké, a proto se nejostřejší obraz tvoří za sítnicí a tím pádem na sítnici vzniká obraz neostrý. Človek trpící hypermetropií vidí špatně jak na blízko tak i na dálku. Bez korekce se mu sice podaří zaostřit na dálku, ale za cenu velké námahy očí. Charakteristickými příznaky této vady bývá únava očí a bolesti hlavy pro neustálou snahu očí dokonale akomodovat. Tato vada se nejvíce projeví při zhoršených světelných podmínkách a po práci. Hypermetropie se koriguje plusovými, konvexními čočkami, které posunou obraz na sitnici.

1-590x100.jpg

PRESBYOPIE

presbyopie.jpgPresbyopie je oční vada, která se objeví u každého člověka ve vyšším věku. Oko při pohledu na blízko akomoduje (čočka zvyšuje svoji optickou mohutnost) a umožňuje zaostření na blízko, ale v průběhu života na čočku působí nejrůznější vlivy, kterými se čočka stává méně pružná a zhorší se tedy její schopnost zaostřovat (akomodovat) na blízko. Korekce presbyopie musí být řešena individuálně. Množství akomodace se u každého člověka, ale také u každého oka může lišit. Používají se buď jednoohniskové brýle na různé vzdálenosti, ale pokud je nositeli nepohodlné brýle střídat, je možné zvolit čočky bifokální nebo modernější multifokální čočky, které dokáží korigovat více vzdáleností.

{control cta horizontal}
E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!