Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Řidičský průkaz, brýle a kontaktní čočky

Řidičský průkaz, brýle a kontaktní čočky

Marta Gregorová 22.11.2018


Není tajemstvím, že od určitého věku se nám zrak zhoršuje. Přesnou věkovou hranici není možné nastavit, jelikož každý z nás má svůj stroj času v sobě zabudován jinak. Zpravidla tomu ale je okolo 40. roku života. A přestože degenerativní změny, mluvíme-li o zraku, nastávají již okolo tohoto roku, povinná lékařská prohlídka se u řidičů absolvuje poprvé při ucházení se o řidičské oprávnění a pak až o mnoho let později – v 60. letech. Dále pak v 65.,68. roce věku, a pak každý druhý rok.

Co znamená v řidičském průkazu specifikace „Brýle nutné?"

Poznámka v řidičském průkazu „brýle nutné" patří do tzv.harmonizačních kódů. Ty jsou uvedeny ve vyhlášce a jejich kompletní výčet je následující:

  1. 01 Ochrana nebo korekce zraku
  2. 01.01 Brýle
  3. 01.02 Kontaktní čočky
  4. 01.03 Ochranné brýle
  5. 01.04 Sluneční brýle
  6. 01.05 Oční kryt
  7. 01.06 Brýle nebo kontaktní čočky

 Pokud tedy nosíte brýle a kontaktní čočky, je potřeba mít v řidičském průkazu uvedený harmonizační kód (01.06). V momentě, kdy máte napsány pouze brýle (01.01) a máte kontaktní čočky, porušujete zákon a nesplňujete základní předpoklad uvedený v řidičském průkazu.

A jak policista při silniční kontrole bude takovouto situaci hodnotit?

Pokud je v řidičském průkazu uveden harmonizační kód „Brýle a kontaktní čočky", policista může požádat o nějaký důkaz o užívání – třeba pouzdro od čoček či kartička z aplikačního střediska. Ve výsledku jej, ale hlavně zajímá technický stav vozidla, doklady a obsah alkoholu v krvi. Brýle, kontaktní čočky nebývají tím, na co by se policejní kontrola zaměřovala.

Jednoduše se dá ověřit Vaše schopnost vidět ostře na požadovanou hranici, pokud vidíte písmeno o výšce 11 mm na vzdálenost 5m.

Zdroj:Brýle&Moda, Mgr. Martin Falhar, PhD - Optikarium

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!