Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Řidičský průkaz, brýle a kontaktní čočky

Řidičský průkaz, brýle a kontaktní čočky

13.10.2014


řidič2.jpgNení tajemstvím, že od určitého věku se nám zrak zhoršuje. Přesnou věkovou hranici není možné nastavit, jelikož každý z nás má svůj stroj času v sobě zabudován jinak. Zpravidla tomu ale je okolo 45. roku života. A přestože degenerativní změny, mluvíme-li o zraku, nastávají již okolo tohoto roku, povinná lékařská prohlídka se u řidičů absolvuje poprvé při ucházení se o řidičské oprávnění a pak až o mnoho let později – v 60. letech. Dále pak v 60.,65.,68., roce věku, a pak každý druhý rok.

 {control EBform facts}

Co znamená v řidičském průkazu specifikace „Brýle nutné?"

Poznámka v řidičském průkazu „brýle nutné" patří do tzv.harmonizačních kódů. Ty jsou uvedeny ve vyhlášce a jejich kompletní výčet je následující:

  1. 01 Ochrana nebo korekce zraku
  2. 01.01 Brýle
  3. 01.02 Kontaktní čočky
  4. 01.03 Ochranné brýle
  5. 01.04 Sluneční brýle
  6. 01.05 Oční kryt
  7. 01.06 Brýle nebo kontaktní čočky

 1-590x100.jpg

Pokud tedy nosíte brýle a kontaktní čočky, je potřeba mít v řidičském průkazu uvedený harmonizační kód (01.06). V momentě, kdy máte napsány pouze brýle (01.01) a máte kontaktní čočky, porušujete zákon a nesplňujete základní předpoklad uvedený v řidičském průkazu.

A jak policista při silniční kontrole bude takovouto situaci hodnotit?

policie.jpgPokud je v řidičském průkazu uveden harmonizační kód „Brýle a kontaktní čočky", policista může požádat o nějaký důkaz o užívání – třeba pouzdro od čoček či kartička z aplikačního střediska. Ve výsledku jej, ale hlavně zajímá technický stav vozidla, doklady a obsah alkoholu v krvi. Brýle, kontaktní čočky nebývají tím, na co by se policejní kontrola zaměřovala.

Jednoduše se dá ověřit Vaše schopnost vidět ostře na požadovanou hranici, pokud vidíte písmeno o výšce 11 mm na vzdálenost 5m.

Zdroj:Brýle&Moda, Mgr. Martin Falhar, PhD - Optikarium

{control cta horizontal}

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2020 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!