Navštívíme vás zdarma
a nezávazně po celé ČR
Výběr slunečních brýlí není radno podceňovat. Člověk si je sice pořizuje hlavně v létě, ale používá je celoročně.
Jen si vzpomeňte třeba na oslňující zimní svítání, během nichž září slunce proklatě nízko. A když máte v těchto podmínkách řídit auto, bez slunečních brýlí se neobejdete.
Upřímné odpovědi vám udělaly aspoň trochu jasno v brýlové mlze, a tak si můžeme posvítit na několik dalších vlastností, o kterých je dobré při výběru slunečních brýlí vědět víc než nic. ;-)
Sluneční brýle by vás měly hlavně kvalitně chránit před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku.
Věděli jste však, že sluneční brýle před UV zářením chrání nejen vaše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich? Díky tomu také zabraňují tvorbě vrásek.
Při výběru slunečních brýlí požadujte UV filtr 400. Tím jsou vybaveny čočky, které nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm. Jen tento filtr vám zaručí 100% ochranu proti veškerému existujícímu UV záření.
Tónování skel není jen módní hříčkou. Jednotlivé barvy přináší vždy trochu odlišné vlastnosti, a tím i různé využití. Pamatujte ale na to, že skla by měla být tónová tak, aby zachovala barevné vidění.
Spolu s oranžovou je to nejvhodnější odstín pro zlepšení kontrastu. Je vhodná pro použití venku i v místnostech. Hnědé tónování je natolik univerzální, že ho mohou používat skoro všichni.
Tónování došeda nemění barevný vjem, pouze snižuje intenzitu slunečního záření. Je vhodnou sluneční ochranou pro jedince přecitlivělé na světlo a oceníte jej také, pokud pracujete v profesi, která vyžaduje přesnou interpretaci barev.
Tyto jasné barvy jsou skvělé pro sport a také do mlhy.
Kromě toho, že zelená barva zlepšuje kontrasty, je vhodná i pro lidi přecitlivělé na světlo. Díky absorpci IR záření se používá rovněž do ochranných brýlí sklářů, kovářů apod.
Myslíte si, že platí rovnice: čím tmavší brýle, tím je lepší ochrana před škodlivým zářením? Omyl! Dokonce i čirá dioptrická skla mohou obsahovat UV filtr a vaše oči chránit.
Kategorie slunečního filtru 4 – tento nejtmavší filtr oceníte především na dovolené u moře či v horách při velmi silném slunečním záření. Zkresluje vnímaní barev, a proto není vhodný pro řidiče.
Kategorie 3 – tmavý filtr vhodný především pro běžné nošení na silném slunečním záření. Filtry z této kategorie najdete ve slunečních brýlích nejčastěji.
Kategorie 2 – je opět vhodná na běžné nošení, ale při středně silném slunečním záření.
Kategorie 0 a 1 – považujeme je spíše za módní doplněk. Ochranu zajišťují jen při slabém slunečním záření. Čočky mají většinou oranžovou, žlutou nebo čirou barvu.
O polarizačních brýlových sklech píšeme i v dalších článcích.
Ve stručnosti - polarizační sluneční brýlová skla tlumí odlesky. K čemu je to dobré?
Odraz paprsků slunce od mokré vozovky, hladiny moře nebo lesklé stránky časopisu výrazně snižuje ostrost našeho vidění.
Brýle s polarizační čočkou tyto odrazy světla téměř vyruší.
Uleví rovněž očím a sledovaný obraz je pak daleko ostřejší.
Přednosti polarizačních slunečních brýlí si zamilují především řidiči, ale oceníte je i na dovolené. Jakmile poznáte výhody polarizačních čoček, brýle bez polarizace už nebudete chtít. :-) Zvlášť když za ně nemusíte dát majlant.
V OptikDoDomu pořídíte sluneční polarizační brýle už za 599 Kč.
Nosíte dioptrické brýle a řešíte v létě otázku, jak svůj zrak chránit před sluncem?
Pak máte hned několik možností jak dioptrické a sluneční brýle zkombinovat:
Pokud se rozhodnete pro poslední variantu, můžete si vybrat buď vhodnou sluneční obrubu, nebo retro dioptrické obroučky. Do obou vám zabrousíme dioptrické sluneční čočky.
U OptikDoDomu pro vás máme skvělou nabídku.
K dioptrickým brýlím s čočkami Profi na dálku či blízko vám dáme sluneční dioptrické brýle zdarma!
Více o akci 1+1 se slunečními brýlemi vám prozradíme zde.