Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Víte, co znamenají dioptrie a hodnoty na předpise?

Víte, co znamenají dioptrie a hodnoty na předpise?

Marta Gregorová 23.1.2019

Pro člověka je nejdůležitějším smyslovým orgánem zrak.

Díky němu vnímáme až 80% veškerých informací.

Oko, které nevykazuje žádnou vadu vidění, se nazývá emetropické. Oční čočka se vyklenuje a oplošťuje podle vzdálenosti pozorovaných předmětů. Pomocí celého systému oka tvoří ostrý obraz na sítnici, odkud pomocí nervů předává informaci mozku.

Co znamená, když mám předepsané mínusové dioptrie?

Pokud máte předepsané mínusové dioptrie, pak trpíte tzv. myopií neboli krátkozrakostí. Je to vada, způsobená fyziologicky příliš dlouhým okem. Tento člověk vidí neostře na dálku, ale ostře na malou vzdálenost. Při pohledu do dálky se člověk snaží mhouřit oči, což je typickým příznakem. Krátkozrakost se koriguje skly s mínusovou hodnotou dioptrie, která přivede obraz zpět na sítnici. Lidé, kteří trpí vysokou krátkozrakostí (nad 7 dioptrií), také přezdívanou degenerativní krátkozrakostí, by měli svůj problém co nejrychleji řešit, protože může způsobit vznik trhlin v sítnici.

 

            Mínusové hodnoty na lékařském předpise značí krátkozrakost

 

Co znamená, když mám předepsané plusové dioptrie?

V případě plusových dioptrií trpíte tzv. hypermetropií neboli dalekozrakostí. Hypermetropie je vada, způsobená fyziologicky krátkým okem. Člověk vidí neostře jak na dálku, tak na blízko. Někomu se přece jen podaří do dálky zaostřit, ale jen s velkou námahou a následnou únavou. Dalekozrakost se koriguje skly s plusovými hodnotami dioptrií, která přivedou obraz zpět na sítnici. 

Co znamenají cylindry?

Pokud máte v naměřených hodnotách předepsané cylindry, pak trpíte astigmatismem. Tato vada způsobuje nepřesné zaostření na sítnici. Rohovka by měla mít pravidelný kulový tvar, ale v tomto případě je nepravidelně zakřivená. Astigmatismus se nejčastěji vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Koriguje se přidáním druhé dioptrické složky k základní dioptrii - tzv. cylindr. Cylindr určuje osa daná ve stupních.

Ne vždy však platí obecné pravidlo, že mínusové hodnoty dioptrií jsou pro brýle do dálky a plusové hodnoty pro brýle do blízka. Existují i případy, kdy člověk má plusové dioptrie pro brýle do dálky a to v případech kombinovaných vad.

Objednejte si návštěvu  optického poradce a využijte aktuální slevy na Vaše nové dioptrické brýle

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!