Přihlášení
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Jak vybírat brýlové čočky?

Jak vybírat brýlové čočky?

Marta Gregorová 3.9.2018

Máte někdy pocit, že na vás prodávající v optikách chrlí názvy, kterým vůbec nerozumíte? Pro laika je výběr brýlových čoček často velkou neznámou. Následující článek vám pomůže při výběru těch nejvhodnějších brýlových čoček pro vaše oči.

Dioptrická čočka skleněná nebo plastová

Z hlediska použitého materiálu máte na výběr mezi čočkou skleněnou (minerální ) a čočkou plastovou.

Minerální brýlová čočka je charakterizována vyšší hmotností a vyšší náchylností k rozbití.

Nevýhodou tohoto materiálu je proto nízká míra bezpečnosti.

Roztříštěná skleněná čočka, např. při automobilové nehodě, může způsobit i ztrátu zraku. Rozhodně se nedoporučuje u dětských korekcí nebo na sport.

Mezi její výhody rozhodně patří vysoká odolnost proti poškrábání.

Největší předností je možnost dosáhnout nejlepšího efektu ve ztenčení. Zvláště u vysokých dioptrií dochází k velmi dobrým výsledkům, požaduje-li zákazník krásná tenká skla.

Talas blue

Talas blue

1 999 Kč

Plastovou brýlovou čočku volí až 90% zákazníků.

Čočky jsou díky materiálu charakteristické nižší hmotností (ve srovnání s minerálními čočkami až o 40 %).

Jsou prakticky nerozbitné a mnohem bezpečnější než čočky minerální. Jsou až 6x odolnější vůči rozbití mají také mnohem lepší UV filtr. Plastové brýlové čočky jsou ale náchylnější k poškrábání, k tzv. povrchovému opotřebení. Tomu mohou zabránit povrchové úpravy. Dnes existují povrchové úpravy, které dávají plastovým čočkám tvrdost srovnatelnou se skleněnou čočkou.

Čím lepší je povrchová úprava tím více bude čočka chráněna před odřením.

Jaké můžete zvolit povrchové úpravy dioptrických čoček?

Nejčastější povrchovou úpravou plastových brýlových čoček je tvrzení.

  • Tvrzením se upravují tyto dioptrické čočky proto, aby se tvrdostí vyrovnaly skleněným čočkám a byly odolnější vůči poškrábání.

Další úpravou, o které by měl nositel brýlí uvažovat, je antireflex.

  • Použitím této povrchové vrstvy získáte vyšší prostupnost světla a odbourání zrcadlových odrazů. Každá brýlová čočka odráží část dopadajícího světla (8-10%). Antireflexní vrstva snižuje odrazivost od brýlových čoček a tím propouští více světla k očím. To vede k většímu pohodlí a menší námaze očí.
  • Tato úprava by měla být povinná především pro řidiče (v Německu tato povinnost platí). S antireflexní vrstvou jsou světla protijedoucích aut lépe ohraničená a neoslňují tolik jako bez použití této úpravy. Dále je velmi příjemná např. v umělém osvětlení, u televize, v kině, v divadle, zkrátka všude tam, kde vládnou zhoršené světelné podmínky. Většina uživatelů, kteří poznali výhody, se již nedokáže vrátit k brýlovým čočkám bez této povrchové úpravy.

A další, v dnešní době poměrně častou úpravou je „hydrofobní úprava".

  • Je poslední vrstvou antireflexní povrchové úpravy, dokonale vyhlazuje povrch čočky a ta je pak odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám.
  • Napomáhá snadnějšímu čištění, prachové částečky neulpívají na povrchu.

Pokud jste se již rozhodli, jaké povrchové úpravy na čočce zvolíte, další otázkou je provedení dioptrické čočky.

Nositel s vyšším počtem dioptrií (obvykle více jak +/-2,5 dioptrií), je vystaven otázce, zda si nechat brýlové čočky ztenčit.

Ztenčení se provádí u skleněných i plastových čoček.

U skleněných čoček se ztenčením ubere síla skla, ale váha čoček bude jen o něco málo nižší. U plastových čoček je při použití ztenčené varianty čočky výsledný efekt mnohem znatelnější, a to hlavně co se konečné váhy dioptrických brýlí týká.

To je jeden z důvodů, proč se nechávají čočky tenčit. Dalším důvodem je estetické hledisko – čočka není tak „tlustá".

Míru ztenčení naznačuje tzv. index lomu. Čím vyšší index lomu, tím vyšší ztenčení (index lomu 1,6, index lomu 1,67 nebo 1,74)

Dále si můžete vybrat mezi čočkou sférickou a asférickou.

  • Asférická čočka se vyznačuje plochou přední stranou (sférická je vypouklá).
  • Asférická čočka je tedy tenčí a estetičtější než čočka klasická sférická a také má lepší optické vlastnosti.
  • Asférická čočka je vhodná především u plusových nebo vysokých mínusových korekcí a to v kombinaci s vyšším indexem lomu.

Sluneční varianta dioptrických brýlí

Samozabarvovací brýlové čočky, nebo-li fototropní čočky, se přizpůsobí slunečnímu záření a ztmavnou podle jeho intenzity.

Čočky mohou být vyrobeny z plastu i ze skla, ale vhodnější jsou plastové samozabarvovací čočky.

Samozabarvovací čočky reagují z velké části na UV paprsky a současní výrobci si zakládají na tom, že barevná proměna probíhá rychleji, než tomu bylo dříve. Přesto někdy může být proces zpomalen venkovními podmínkami, například teplotou (v mrazu tmavnou rychleji než v horkém dni) a čočky nikdy nejsou úplně čiré.

Čelní sklo automobilu odruší velkou část UV záření, a čočky se nezabarví dostatečně.

Proti sluníčku můžete zvolit permanentně zabarvené brýlové čočky. Skleněné čočky lze obarvit pouze na hnědou a šedou barvu, plastové čočky mají širokou škálu barevných odstínů. Intenzita zabarvení se liší a značí se v procentech (10% - 85%). Čím vyšší hodnota, tím tmavší čočky.

Golem color

Golem color

2 499 Kč

Nositelé, kteří potřebují korigovat zrak na jednu vzdálenost, buď na blízko či na dálku, používají jednoohniskové brýlové čočky.

Jak název napovídá, jsou to čočky s jedním ohniskem. Korigují vadu oka vždy pro jednu vzdálenost. Mohou řešit problém vidění do dálky, na střední vzdálenost (to je například na počítač) nebo jen do blízka.

Ve věku kolem 40 let přichází u velkého procenta lidí problém s viděním na blízko, ať už dříve nosili brýle na dálku, či nikoliv. Tento problém je nazýván vetchozrakost neboli presbyopie.

Člověk přestává dobře vidět do blízka a pro korekci obou zrakových vad potřebuje čočky víceohniskové.

Kromě tradičních bifokálních (dělených) brýlových čoček jsou dnes k dispozici také čočky multifokální (někdy se jim říká progresivní).

Chcete poradit s výběrem brýlí? Objednejte si zdarma a nezávazně návštěvu OptikaDoDomu.

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2022 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!