Sluneční paprsky dopadající na Zemi jsou vlastně souborem vln s plynule se měnící frekvencí. Každou frekvenci vnímáme jinak, a také se různé frekvence různě projevují.
Viditelné světlo tvoří z celého slunečního spektra jen nepatrnou část. Jedná se o vlny, které jsou dlouhé přibližně 400 – 780 nm. Naše oko je vnímá jako barvy od fialové přes modrou, zelenou, žlutou a oranžovou až k červené.
Za viditelným světlem následuje infračervené záření. Představuje pro nás hlavně zdroj tepla. Vnímáme je celým povrchem kůže, proniká až ke svalům a způsobuje jejich lepší prokrvení. Tyto vlny jsou o něco málo delší než viditelné spektrum – jejich délka se pohybuje v rozmezí zhruba 780 – 106 nm.
Před viditelným spektrem – z hlediska délky vln – je ultrafialové záření, které je zdraví škodlivé. Jeho vlny mají velmi krátké vlnové délky a postupně přecházejí až v rentgenové záření.
UV záření se dělí na tři druhy:
Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Negativní účinky se kumulují. Čím déle jsou v průběhu života Vaše oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění.
Většina našich buněk má schopnost se regenerovat, oční buňka je však vyjímkou - neregeneruje se přirozenou cestou.
V případě záření UVA se odborníci stále přou, zda má na oko negativní vliv. Různé studie se zatím rozcházejí. Někdy je však lépe použít selský rozum – sami víte, jak jsou vaše oči citlivé, a delší pobyt na mírném slunci může snadno vyvolat podráždění.
V případě UVB záření panuje jasná shoda a zhoubné účinky jsou prokázány. Právě kvůli tomuto záření chráníme kůži krémy s různě silnými faktory a vždy bychom měli chránit oči, protože právě zrak může být tímto zářením poškozen nejvíce.
Extrémní vystavení UVB záření může vést až k poničení nervových zakončení v rohovce nebo k tzv. sněžné slepotě (velmi silný zánět oční rohovky a spojivek).
U slunečních brýlí není důležitá ani tak cena, jako spíše velikost skel, tvar brýlí a síla UV filtru.
Brýle by měly mít co největší skla a měly by co nejlépe obemykat prostor očních jamek včetně bočních a spánkových partií.
Co se týče UV filtru, nejlepší ochranu vám poskytnou brýle s certifikační polepkou UV400, protože jejich skla zablokují i vysokofrekvenční paprsky škodlivého UV záření.
Principem UV filtru je, že nepropouští záření, které má kratší vlnovou délku než 400 nm.
Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí, jsou opatřeny etiketou s označením UV 400. Všeobecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.
Dále by vás mohlo zajímat:
Na co si dát pozor při výběru slunečních brýlí?
Jakou zvolit kategorii slunečního filtru při výběru slunečních brýlí?