Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Šedý zákal - zpočátku nemusíte mít ani tušení...

Šedý zákal - zpočátku nemusíte mít ani tušení...

13.10.2014

 

Šedý zákal (katarakta)

Šedý zákal je onemocnění čočky a znamená zakalení normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka brání průchodu paprsků světla na sítnici a proto je vidění přes takovouto čočku neostré a zamlžené.

Příznaky a projevy šedého zákalu

6.jpgŠedý zákal nezpůsobuje žádné bolesti. Je to onemocnění, které se vyvíjí pomalu, takže zpočátku o něm nemáte ani tušení, protože vás nijak neomezuje. Jakmile se čočka začne více zakalovat, začnete to pociťovat snížením zrakové ostrosti, zejména do dálky.

Vidění se postupně stává zamlžené, jako byste se dívali na svět přes mléčně zakalené sklo, začíná vám vadit prudké osvětlení, začnete pociťovat zhoršené vidění za slunečného počasí a při řízení auta. Dalšími projevy může být přechodné dvojité vidění či defekty barevného vidění. Najednou ani s brýlemi nejste schopni na dálku přečíst ceduli nebo poznat dopravní značku.

Nejčastěji se setkáváme se stařeckým šedým zákalem – senilní kataraktou. Ve většině případů se šedý zákal vyskytuje u lidí starších 55-60 let jako projev přirozeného stárnutí oka a po sedmdesátce jim trpí až 90% populace (tzv. stařecký šedý zákal).

2-590x100.gif

Léčba

Vlohy pro vznik šedého zákalu jsou dědičné - a to dominantně. Pro potomky osob se šedým zákalem to znamená, že s 50% pravděpodobností je během života šedý zákal také postihne. Mimo tyto genetické dispozice se může šedý zákal vytvořit v důsledku komplikací v prenatálním vývoji nebo ve spojení s jiným onemocněním.

11.jpgŠedý zákal se nedá ani zastavit ani zpomalit jakoukoliv terapeutickou intervencí

U šedého zákalu dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky, následnému zkalení periferní a následně optické části čočky. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při němž je nahrazena zkalená čočka nitrooční čočku umělou.

Prevence šedého zákalu

Vzhledem k tomu, že jde o pomalý a postupný proces, většinou je tato oční choroba diagnostikována až v pozdějším stadiu. Proto se doporučuje minimálně jednou za dva roky absolvovat komplexní oční lékařskou prohlídku. Při každé poruše vidění bychom samozřejmě měli vyhledat odborného lékaře, rozhodně nepomohou žádné léky, kapky, speciální brýle, oční gymnastika apod.

Oči jsou citlivým orgánem a je třeba se o ně opravdu starat. V době slunění je chránit kvalitními slunečními brýlemi, omezit kouření a změnit stravovací návyky a životní styl, aby se předcházelo obezitě, která může mít na rozvoj onemocnění také vliv.

Potřebujete nové brýle?

{control cta horizontal}

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!