Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Kontaktní čočky - výhody a nevýhody

Kontaktní čočky - výhody a nevýhody

Marta Gregorová 13.12.2018

Už vás nebaví nosit klasické dioptrické brýle? Překáží vám brýle při sportu?

Řešením pro vás mohou být kontaktní čočky a o nich si tu něco povíme.

 

 

Kontaktní čočky jsou moderní zdravotní optická pomůcka určená k nasazení přímo na oční rohovku. Mají také ochranou vlastnost při některých zdravotních onemocnění.

Kontaktní čočky vznikly v roce 1887 výrobou prvních kontaktních čoček ze skla. Postupem času se čočky vylepšovaly, například odlitím rohovky, aby čočky lépe seděly.

Později se skleněné čočky vyráběly pacientovi přímo na míru. V 60. letech 20. století v Československu profesor Otto Wichterle a inženýr Drahoslav Lím vyrobili první polymer, ze kterého se vyráběly první měkké kontaktní čočky.

 

Podle materiálu můžeme kontaktní čočky rozdělit na tvrdé a měkké

Výhody měkkých kontaktních čoček

Měkké kontaktní čočky se vyrábí z hydrogelu a silikon-hydrogelu. Silikon-hydrogelové čočky mají vysokou propustnost pro kyslík a jsou schváleny pro nošení i přes noc. Proto se tento materiál nepoužívá na jednodenní kontaktní čočky, ale spíše je využíván pro kontaktní čočky určené pro dlouhodobé nošení.

Velká propustnost kyslíku slouží k tomu, že naše oko vytváří slzy, bez kyslíku by bylo oko zcela vysušené a mohlo by dojít k zánětům oka a jiným onemocněním.

Nevýhody měkkých kontaktních čoček

Měkké kontaktní čočky jsou z náchylnějšího materiálu, který se rychle opotřebovává. Měkké kontaktní čočky je třeba pravidelně měnit, protože se na nich tvoří lipové a bílkovinné usazeniny ze slzného filmu.

 

 

 

 

Měkké nebo tvrdé kontaktní čočky

Výhody tvrdých kontaktních čoček

Tvrdé čočky jsou velice přesné a umožňují tak výrobci dodat i kontaktní čočky na míru uživatele, který má vadu oka takovou, kterou nelze korigovat měkkou kontaktní čočkou. Jsou většinou vyráběny individuálně pro každého zákazníka, dle jeho potřeb.
Nevýhody tvrdých kontaktních čoček

Tvrdé kontaktní čočky nepropouštějí do oka žádný kyslík, což může způsobit různé klinické problémy, protože oko potřebuje neustále dýchat. Při první aplikaci jsou tvrdé čočky často nepohodlné a člověk si na ně musí delší dobu zvykat.

Doba nošení kontaktních čoček

 • Denní režim nošení – kontaktní čočka se ráno nasadí a večer vyndá a vyhodí, už se nepoužije druhý den. Tento režim nošení je pro oko nejlepší, protože když si ráno čočku nasadíte a večer vyhodíte nemůže se vám do oka dostat žádná infekce a oko nebude trpět
 • Režim prodlouženého nošení – tento režim nošení je povolen, jen u některých kontaktních čoček, které se nosí v denním režimu, ale mají vysokou propustnost kyslíku. Tyto kontaktní čočky se dají nosit i přes noc, ale maximálně 6 dní v kuse
 • Kontinuální nošení – je možné kontaktní čočky nosit před celý den i přes celou noc a to po dobu jejich použitelnosti, toto nošení kontaktních čoček ale musí být schváleno očním lékařem

Četnost nošení kontaktních čoček

 • denní nošení – ráno nasadíte večer vyhodíte
 • čtrnáctidenní a měsíční – ráno nasadíte a večer se vkládají do roztoku na kontaktní čočky

Postup k aplikaci kontaktních čoček

 1. Ruce důkladně omyjte. Po otevření pouzdra vytáhnněte kontaktní čočku a opláchněte ji roztokem na kontaktní čočky, čímž se zbavíte tkáňových zbytků
 2. Pokud používáte kontaktní čočky s rozdílnými dioptriemi, je dobré, abyste aplikovali a odstraňovali čočku pro pravé oko jako první
 3. Po opláchnutí umístěte čočku na špičku vašeho ukazováčku
 4. Ujistěte se, že čočka není převrácená
 5. Abyste nemrkali a nesrazili jste tak čočku z oka, druhou rukou podržte horní víčko.
 6. Prostředníčkem ruky, na kterém nemáte kontaktní čočku, stáhněte dolů dolní víčko
 7. Pro úplné začátečníky doporučujeme, aby se podívali na strop a opatrně vložili čočku do dolní části oka
 8. Víčko pomalu uvolněte a zavřete na chvíli oko
 9. Tento postup opakujte i u druhého oka 

Postup při snímání kontaktních čoček

 1. Ruce důkladně omyjte
 2. Pokud jste méně zkušení, podívejte se na strop a stáhněte dolů dolní víčko
 3. Ukazováčkem se přibližte oku, dokud se nedotknete dolního okraje čočky
 4. Čočku sesuňte směrem dolů ke spodní části bělma
 5. Čočku jemně sevřete mezi palec a ukazováček. Takto chycenou čočku vyjměte z oka
 6. Tento postup opakujte i u druhého oka

Pokud s kontaktními čočkami nemáte žádnou zkušenost, je potřeba navštívit nejdříve aplikační středisko, kde vám bude přeměřen zrak a naučíte se kontaktní čočky aplikovat.

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!