Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
7 nejčastějších pravd a mýtů o očích

7 nejčastějších pravd a mýtů o očích

13.10.2014

1181165664IYuYZr.jpgOči představují nejdůležitější smyslový orgán. Díky nim získáváme 80% informací o dění kolem nás. Vidění, neboli zrakové vnímání je výsledkem spolupráce celého zrakového analyzátoru. Tato komplexní funkce se vyvíjí během prvních měsíců a let života dítěte. Jaké mýty o očích máte?

1. Šilhání u dětí se samo spraví

Ze šilhání dítě nevyroste. Neplatí tedy mýtus, že do roka nebo do tří let dítěte, je šilhání normální. Proto by každé šilhající dítě mělo vždy hned jít k očnímu lékaři. Pokud se s léčbou nezačne včas, může šilhání přetrvat do dospělosti.

2. Čtení v šeru kazí oči

Vědci, kteří se zabývali tímto mýtem, dospěli k jednoznačnému závěru - čtení při nedostatečném světle zrak nepoškodí. Nedostatečné světlo oči vyčerpává a budete poté unaveni, ale je to pouze dočasný efekt, při kterém nedochází k trvalému poškození očí. Může také dojít k pocitu suchých očí, protože se při nedostatečném světle hůře zaostřuje a člověk méně často mrká.

3. Budu-li se dívat přímo do slunce, poškodím si oči

Ano, to je pravda. Pohled do přímého slunce způsobuje nejen dočasné rozostření zraku, ale může jej trvale poškodit. UV záření, které je přítomné ve slunečních paprscích, se podílí na vzniku třeba zánětu sítnice.

1-590x100.jpg

4. Práce na počítači škodí

1343284039tNFJud.jpgPokud dlouho sedíme u počítače, nedostatečně osvětleného a v nevyhovujícím uspořádání, vede to k rychlé únavě a osychání povrchu očí. Ne ovšem ke zvyšování počtu dioptrií. Pro práci na počítači se doporučují brýle s antireflexní úpravou, která zajišťuje propustnost světla do oka. Před osycháním povrchu očí, které více hrozí lidem, kteří jsou nositeli kontaktních čoček a pracují delší dobu u počítače, můžeme použít speciální kapky na  "proslzení" oka. Člověk totiž při pozorování monitoru mrká asi třikrát méně než normálně.

5. Když  budu používat umělá sladidla, budou mé oči více citlivé na světlo

Ano, je to tak. Citlivost na světlo mohou kromě umělých sladidel způsobovat také léky na snížení krevního tlaku, některá antibiotika nebo hormonální antikoncepce.

6. Když odložím brýle, poskytnu očím odpočinek

13022583775vfj14 (1).jpgPotřebujete-li brýle do dálky nebo brýle na čtení, pak je noste. Odložením brýlí budete své oči pouze napínat a ty se unaví. Použití vhodných brýlí váš zrak nezhorší.

7. Konzumace mrkve je dobrá pro mé oči

Mrkev je jedním z několika druhů zeleniny, které mohou ovlivnit stav našeho zraku. Mrkev obsahuje vitamin A, resp. jeho provitamin beta karoten. Zelenina s tmavě zelenými listy nebo čerstvé ovoce obsahují více antioxidantů, které jsou pro zdraví zraku významnější. Žádný z vitamínů ale nemůže ochránit zrak před základními problémy.

Přemýšlíte o nových brýlích?

{control cta horizontal}

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!