Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Šilhání není jen problém dětí

Šilhání není jen problém dětí

13.10.2014

1290637065LRRkV0.jpgŠilhání neboli strabismus je porucha vývoje vidění, při níž je porušena spolupráce obou očí. V tomto případě každé oko míří jiným směrem.

Pokud se jedno oko dívá přímo vpřed, je druhé oko odchýleno směrem dovnitř, ven, nahoru nebo dolů. Úhel odchýlení oka z přímého postavení je tzv. úchylka, která se udává ve stupních.

Kdy se šilhání nejčastěji vyskytuje?

1290677520n5J703.jpgŠilhání bývá nejčastěji odhaleno v dětství. Postihuje přibližně každé třicáté dítě. Pokud si rodiče všimnou, že jejich dítě šilhá, měli by neprodleně navštívit očního lékaře! Pokud totiž šilhání není vhodným způsobem léčeno, může vést až k tupozrakosti. Ovšem šilhání není jen typicky dětský problém, ale může se objevit kdykoliv v dospělosti např. po zánětu oka, při zákalech čočky nebo dojde-li k postižení zrakového nervu, samotných svalů či okohybných nervů. Velkou skupinou jsou pacienti, u kterých vzniklo šilhání po úrazu oka nebo hlavy.

Co šilhání způsobuje?

Toto onemocnění způsobuje, že centrální nervový systém ignoruje přicházející informace ze šilhajícího oka. Dítě prakticky přestává vidět i přesto, že je samotné oko v pořádku. Šilhání v dětství nebývá spojeno s dvojitým viděním, protože jej dětský mozek dokáže potlačit. V dospělosti může vyvolávat funkční poruchu  prostorového vnímání, v některých případech spojenou s dvojitým viděním.

Jak lze šilhání odstranit?

Pokud je důvodem šilhání dioptrická porucha, přistupuje se ke korekci speciálními brýlemi s tzv. prizmatickými skly, která dokážou posunout obraz o potřebný úhel. Aby se u dětí nerozvinula tupozrakost, musí se zdravé oko zakrýt okluzorem. To přinutí šihající oko se namáhat ke správnému vidění. V současnosti pro více než 75% pacientů trpící šilháním existuje úspěšné operativní řešení pomocí metody nastavitelných stehů. Steh je na sval našit takovým způsobem, že po operaci je možné steh povolit nebo přitáhnout a tím měnit úpon svalu a postavení oka. S použitím této metody je tedy možná maximální korekce.

{control cta horizontal}

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!