Jedná se o nejčastěji používaný screeningový test barvosleposti. Pojmenovaný je po japonském oftamologovi Shinobu Ishiharovi.
Základem jsou kulaté obrazce skládající se z mnoha teček v různých barvách a jejich odstínech v rozličné velikosti. Tečky jsou uspořádány tak, aby osoba se zdravým zrakem viděla uvedené číslo. Osoba s poruchou barvocitu číslo neuvidí nebo uvidí číslici jinou. Kompletně se jedná o 38 obrazců. Testované osoby se obvykle dívají na testy při pokojovém osvětlení.
Barvoslepostí, neboli daltoismem, se nazývá porucha barevného vnímání, které více nebo méně ovlivňuje zrak člověka.
Tato vada neznamená, že postižený nevidí žádné barvy, ač se to tak dle názvu může zdát. Postižený ve většině případů nevnímá pouze některé složky barevného spektra.
Daltoismem trpí větší podíl mužů než žen a tato porucha bývá v mnoha případech dědičná.
Barvoslepost může být buď částečná, kdy postižený vnímá jen některé druhy barev nebo úplná. Pak se prakticky jedná o černobílé vidění s různou intenzitou šedé barvy.
Protanopie - neschopnost vnímat červenou barvu
Deuteranopie - neschopnost vnímat zelenou barvu
Tritanopie - neschopnost vnímat modrou barvu
Bohužel v současné době neexistuje žádná metoda, jakou by bylo možné daltoismus zcela odstranit. Korigovat lze ovšem pomocí různých dioptrických pomůcek, např. dioptrickými brýlemi nebo kontaktními čočkami, které jsou přímo určené ke korekci barvocitu. Jedná se ovšem o velmi finančně nákladnou záležitost.