Přihlášení
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395

Co je „Příspěvek na brýle od pojišťovny“?

Ke změnám v úhradách zdravotnických prostředků určených ke korekci zraku, jako jsou brýlové čočky, brýlové obruby, kontaktní čočky, dochází v důsledku změny zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho Přílohy č. 3 – Kategorizace zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz.

Dospělým ( resp. dětem od 15 let včetně) přispívá pojišťovna na dioptrické brýlové čočky jednou za 3 roky mají–li předepsanou korekci vyšší než ± 10 dioptrií. Na brýlové obruby se příspěvek nevztahuje.
 
Úhrady z veřejného zdravotního pojištění jsou nadále stanoveny u brýlových obrub a čoček pro děti dle zákonem stanovených podmínek.
 
Dětem do 5 let včetně, jsou hrazeny tvrzené silikátové brýlové čočky 3 páry za rok a dětem od 6 do 14 let včetně 1 pár za rok.
 
Prizmatické čočky, které jsou předepisovány pro korekci diplopie (dvojitého vidění) či strabismu (šilhání) i bifokální čočky - pro korekci strabismus či afakii (stav, kdy v oku chybí čočka v důsledku úrazu, operace apod.) mají stanovenu úhradu pro pojištěnce do 5 let včetně 3 páry za rok, od 6 do 14 let včetně 1 pár za rok a pojištěncům od 15 let včetně 1 pár za 3 roky. ( v případě bifokálních čoček je příspěvek omezen pouze do 17 let včetně )
 
Brýlové obruby mají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění u dětí – do 5 let včetně 3 ks za rok, od 6 do 14 let včetně 1 ks za rok.
 
Kontaktní čočky měkké jsou hrazeny v případě oční vady nad 10 dioptrií, u dioptrického rozdílu mezi pravým a levým okem 3 dioptrie a více.
 
Příloha č. 3 zmíněného zákona stanoví nejen, které zdravotnické prostředky mají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění a za jakých podmínek, ale i úhradové limity – např. na brýlové obruby je stanoven úhradový limit 300,15 Kč (261 Kč bez DPH) za kus. Zbývající částku do plné ceny si musí pojištěnec zaplatit, stejně jako dřív.
 
Platnost poukazu na brýle a optické pomůcky je 30 dní od vystavení lékařem.

 

 

Copyright © 2009-2022 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!