Podle použitého materiálu můžeme vybírat mezi čočkou skleněnou nebo plastovou
Povrch brýlových čoček se opatřuje různými vrstvami pro lepší odolnost povrchu. Jedná se o antireflexní vrstvy a kombinované tvrzené vrstvy.
Povrchová úprava, která se používá na plastové čočky. Plast je obecně měkčí než sklo, proto se na plastové čočky běžně používá úprava tvrzení, která chrání čočky proti poškrábání.
Snižuje odrazivost čočky a tím tedy zvyšuje propustnost světla do oka. Zvlášť důležitá je tato úprava pro řidiče, nebo pracujete-li v umělém osvětlení, na počítači...
Je poslední vrstvou antireflexní úpravy, dokonale vyhlazuje povrch čočky, a ta je pak odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méně se špiní a snadněji se čistí.
Může být kombinovaná ještě s oleofobní úpravou, která zlepšuje účinky vlastní hydrofobní vrstvy. Výrazně zvyšuje odpudivost vody. Je vhodná i do mokrého prostředí s rychle se měnící teplotou (zimní počasí).
Vyšší index lomu použitého materiálu brýlovou čočku ztenčuje i odlehčuje. Čím vyšší index lomu, tím vyšší ztenčení.
Podle křivky tvořící povrch brýlové čočky dělíme čočky
Povrch sférické čočky je kulový, zatímco povrch čočky asférické je tvořen elipsou či jinou křivkou. Asférická čočka je plošší, tenčí a estetičtější.
Někteří lidé potřebují brýle ke korekci astigmatismu, používají čočky torické. Tyto čočky mají odlišné zakřivení ve dvou na sebe kolmých směrech.
Nositelé, kteří potřebují korigovat zrak na jednu vzdálenost, buď na blízko či na dálku, používají jednoohniskové brýlové čočky. Korigují vadu oka vždy pro jednu vzdálenost.
Ve středním věku se každému člověku začne projevovat – presbyopie (obtížné ostření na blízkou vzdálenost).
Pokud zároveň člověk nosí brýle na dálku, pak pro korekci obou zrakových vad potřebuje čočky víceohniskové. Dnes se jedná většinou o progresivní, multifokální brýlové čočky.
Moderní multifokální čočky zajišťují pohodlný pohled na všechny vzdálenosti.
Multifokálním brýlovým čočkám předcházejí čočky bifokální. Tato čočka umožňuje vidění jak na blízko, tak do dálky.
Bifokální čočky však mají ve spodní části vložen segment "půlměsíček" pro vidění na blízko.
Všechny dosud uvedené brýlové čočky se dají opatřit stálou barevnou vrstvou. Skleněné čočky lze obarvit pouze na hnědou a šedou barvu, plastové čočky mají širokou škálu barevných odstínů.
Vedle stálého zabarvení si můžete pořídit brýlové čočky samozabarvovací, neboli fotochromatické. Jejich zabarvení závisí na okolní teplotě a intenzitě slunečního záření.
Venku při vhodných podmínkách se velice rychle zabarví až na 85%. Při přechodu do místnosti se zase velice rychle přizpůsobují a zabarvení ztrácí. Na trhu jsou k dostání čočky, které se zabarvují do hněda a do šeda.
S výběrem obrub a doporučením vhodných čoček a jejich úprav Vám zdarma pomůže náš optický poradce.