Pokud je diabetes neléčený nebo léčený nedostatečně, může vézt k nejrůznějším komplikacím, které mohou mít i fatální následky. Diabetes postihuje cévy, ledviny, tkáně a v neposlední řadě i zrak.
U pacientů s cukrovkou nebo-li diabetem se mohou vlivem zvýšené hladiny cukru (glykemie) vyvinout tzv. mikroangiopatické změny. Je to odborný název pro poškození nejmenších cév v nohách, v ledvinách a právě v oku.
Mezi nejčastější oční komplikace spojené s diabetem patří diabetická retinopatie. Toto onemocnění postihuje v naší republice více než 100 tisíc pacientů diabetiků.
Pacient často v počátku onemocnění nezaznamená ani nejmenší problém. Teprve když začne onemocnění postupovat, dochází ke ztrátě zrakové ostrosti.
Diabetická retinopatie je nezánětlivé onemocnění oční sítnice. Příčinou vzniku tohoto onemocnění je celkové postižení cév u diabetu mellitu.
Důsledkem tohoto onemocnění může být velice silné poškození zraku, v krajním případě může toto onemocnění vést i k oslepnutí.
Průběh diabetické retinopatie se dá zmírnit, pokud se pacientovi podaří udržovat glykemii co nejblíže normálním hodnotám. Velice důležitá je prevence a včasná diagnostika. Díky léčbě lze riziko ztráty zraku redukovat o více než 90%.
Rizikové faktory, které podporují vznik tohoto onemocnění je kouření a vysoký krevní tlak.
Podobně plíživý a přitom neméně zákeřný je zelený zákal, který je v posledních letech na vzestupu.
Zelený zákal, podobně jako diabetická retinopatie, je bezpříznakový, vzniklé změny mohou být ovšem již nevratné. Proto se toto nemoci přezdívá „tichý zabiják zraku“.
Vznik zeleného zákalu ovlivňuje dědičnost a více ohroženou skupinou mohou být i pacienti s diabetem.
Diabetes může způsobit vyšší nitrooční tlak, který je hlavní příčinou vzniku zeleného zákalu. Lidé postiženi cukrovkou mají až dvakrát větší riziko, že budou postiženi glaukomem.
Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty.
V případě šedého zákalu je diabetes jedním z rizikových faktorů.
Katarakt způsobují především metabolické výkyvy, které vedou k otokům čočky a jejímu postupnému poškození.
Šedý zákal se projevuje zamlženým viděním, citlivostí na silnější světlo, jiným vnímáním intenzity a odstínu barev, zkresleným obrazem či zdvojeným viděním.
U pacientů s cukrovkou je onemocnění častější a objevuje se v nižším věku než je obvyklé. V krajním případě může onemocnění končit až slepotou, na rozdíl ale od předešlých onemocnění lze tento problém řešit rychlou a bezbolestnou operací bez narkózy.
Dalším nepříjemným příznakem ztrpčující život nejednoho diabetika je pálení a řezání očí nebo pocit cizího tělíska pod víčky. Jedná se o syndrom suchého oka.
K tomuto nepříjemnému příznaku mají lidé s cukrovkou vyšší náchylnost. Je způsoben sníženou schopností oka tvořit slzy nebo změnami v kvalitě slzného filmu.
Úlevou mohou poskytnout umělé slzy nebo oční gely.
Důležitou roli v každém onemocnění hraje čas.
Čím delší dobu pacient diabetem trpí, tím je riziko postižení sítnice vyšší.
Každý pacient postižený diabetem by měl mít dostatečnou vůli dodržovat veškerá léčebná doporučení jako jsou např. zvýšení pohybové aktivity, dodržování vyváženého jídelníčku popřípadě ubrat na tělesné váze.
Diabetici pozor, vedle důsledné kompenzace cukrovky, sebedisciplíny a dodržování zdravého životního stylu je pro vás extrémné důležité pravidelně navštěvovat preventivní prohlídky u očního lékaře a každý rok si u něj nechat vyšetřit zrak.