Odborně se tupozrakosti říká amblyopie a označuje se tím funkční vada.
Optické dráhy přenášející zrakové podněty z oka do mozku nejsou dostatečně vyvinuté. Mozek a oko nespolupracují.
Tupozrakost charakterizuje snížené vidění, které je nezávislé na dalších změnách a vadách na oku. Tupozrakost vzniká vyřazením oka z používání.
Je známá také pod názvem syndrom líného oka a je to nemoc dětského věku.
Oční vada postihuje dva až čtyři procenta dětské populace.
Vada není pohledem rozeznatelná.
Tupozrakost je většinou jednostranná, ale v některých případech může postihnout i obě oči.
Tupozrakost se dá léčit. Nezbytné je však začít s léčbou včas, ideálně v době, kdy ještě není vývoj zrakových funkcí ukončen.
V dospělosti už amblyopie léčitelná není a nelze ji nijak ovlivnit, neléčená tupozrakost může vést až k oslepnutí.
Tupozrakost může provázet jiné oční onemocnění (např. šilhavost, přítomnost rozdílů mezi krátkozrakostí a dalekozrakostí dvou očí, refrakční vady, šedý zákal, pokles horního víčka).
V přítomnosti refrakčních (dioptrických) vad dochází k rozvoji tupozrakosti, pokud je jedno oko více postižené než druhé.
Obraz z oka s vyšší dioptrií, pokud není vada korigována, vede k potlačení vnímání tohoto rozmazaného obrazu.
S léčbou této oční vady by se mělo začít co nejdříve, nejlépe ještě před nástupem dítěte do školy. Ideální věk pro začátek léčby je 2-3 roky. Pokud se zahájí léčba v pozdějším věku, nemusí být úspěšná.
První vyšetření zraku dítěte se provádí ve věku 6 měsíců a následně je pravidelně kontrolován při každé preventivní prohlídce. Zvláštní pozornost by se měla věnovat dětem šilhajícím, u kterých je možnost rozvoje tupozrakosti více pravděpodobná.
Zakrytí silnějšího oka – na zakrytí oka se používají tzv. okluzor. Při zakrytí zdravého oka je slabší oko nuceno usilovněji pracovat, tím se posiluje jeho schopnost pohybu a zaměření.
Využití kontaktních čoček a brýlí – korigují se tím rozdílné dioptrické odchylky na obou očích a srovnávají se, aby obě oči viděly stejně.
Pleoptické cvičení – provádí se pravidelné cvičení se slabším okem a více se zatěžuje na blízkou vzdálenost.
Operace – při chirurgickém zákroku v případě tupozrakosti se sladí oční svaly.
Velice důležité je včasné zahájení léčby tupozrakosti. Čím později se s léčbou začne, tím hůře a pomaleji se dostavují kladné výsledky. Tupozraké oko může zůstat i slepé.
OptikDoDomu má v nabídce dětské okluzory ve velikosti mini a maxi. Pokud si přinesete poukaz pro pojišťovnu vystavený očním lékařem, můžete ho při pořízení okluzorů využít. Pojišťovna vám přispěje částkou 350 Kč jedenkrát za rok.
V galerii brýlí na webu OptikDoDomu najdete širokou nabídku dětských dioptrických obrub. Stačí si jen vybrat. Pokud chcete znát přesnou cenu prizmatických čoček, stačí si vyžádat kalkulaci.
Na mailovou adresu katerina.borkova@optikdodomu.cz vypište dioptrické hodnoty přesně podle lékařského poukazu. Ideálně ještě lékařský předpis naskenujte a přiložte jako přílohu mailu.
Do druhého pracovního dne dostanete odpověď s cenou prizmatických čoček. Pak už stačí vybírat ty správné obruby, na které vám nabídneme slevu na obrubu podle věku. Sleva je více než 50%, takže vždy výhodná pro vás!
Pokud si chcete vybrané obruby vyzkoušet na vlastní oči, obruby si prohlédnou a osahat, stačí si objednat bezplatnou a nezávaznou návštěvu OptikaDoDomu. Tato služba je velice inovativní a oblíbená, náš optik vás navštíví kdekoli na celém území republiky.