Glaukom lidově označovaný jako zelený zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k poškození zrakového nervu. Zrakový nerv v sobě nese informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození zapříčiňuje částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.
Hlavní příčinou zeleného zákalu je zvýšený nitooční tlak, který způsobuje degeneraci zrakového nervu.
Uvnitř oka se vytváří tekutina, která protéká okem a udžuje normální tlak oka. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat zrakový nerv. Tím dochází k poškození optického nervu.
Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá především hlavně v tom, že zpočátku o něm člověk ani nemusí vědět.
Vyšší nitrooční tlak totiž nezpůsobuje žádné obtíže ani bolest. Člověk si tohoto onemocnění může všimnout až ve chvíli, kdy už přichází o zrak, proto se doporučují pravidelné preventivní prohlíkdy u očního lékaře.
Charakteristickým znakem onemocnění zeleným zákalem je postupná ztráta zraku. Z počátku dochází k menším výpadkům vidění, kterých si člověk nemusí ani všimnout.
Postupem nemoci jsou výpadky vidění již častější a nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí tzv. periferní vidění, často se stává, že vidí jen stíny a černé skvrny.
Pokud oční nerv zcela odumře, přichází úplná ztráta zraku.
Příčinou zeleného zákalu je poškození očního nervu. Očního nerv je místo, do kterého se sbíhají nervová vlákenka z oční rohovky.
Nejvíce rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je vysoký nitrooční tlak. V řípadě, že má pacient, již výpadky vidění je pro úplnou nápravu příliš pozdě. Proto se doporučuje pravidelně absolvovat prohlídky u očního lékaře.
U osob do 45-ti let je doporučená doba preventivních prohlídek jednou za dva roky a jednou za rok u osob po 45. roce života.
Zelený zákal se může objevit náhle a to v podobě glaukomového záchvatu. Příznaky tohoto záchvatu určitě nepřehlédnete. Záchvat se projevuje silnou bolestí oka, která může vystřelovat do částí nebo celého těla. Mezi další projevy patří nevolnost, zvraceni, zarudlé oči a oční víčka, mlhavé vidění až úplná ztráta zraku.
Rizikové faktory
Mezi hlavní rizikové faktory patří věk, genetické předoklady, rasa a vady zraku.
Stárnutí – riziko vzniku zeleného zákalu je vyšší u osob starších 40 až 45 let.
Genetické předpoklady – pokud má někdo z Vašich příbuzných zelený zákal, je větší riziko, že propukne i u Vás. Vědci identifikovali geny, které mohou znamenat vyšší riziko glaukomu pro své nositele.
Rasa – je prokázáno, že u černochů se zelený zákal vyskytuje častějí než u bělochů.
Krátkozrakost – především krátkozrací lidé mají zvýšené riziko onemocnění zeleným zákalem.
Mezi faktory, které se do jisté míry dají ovlivnit, patří nitrooční tlak, stres, výkyvy emocí, migréna, diabetes a nebo třeba kouření.
Glaukom se léčí pomocí léků, prostřednictvím leserového ošetření a nebo operativně. Záleží na tom v jakém stádiu se onemocnění nachází. Dá se léčit, ale musí se na něj přijít včas.