Mnoho z nás ze zkušenosti ví, že brýle nejsou ve většině případů levná záležitost a je třeba dodržovat určitá pravidla, aby brýle vydržely svému majiteli několik sezón. Ke správnému zacházení s brýlemi existují pravidla, která popisuje desatero používání brýlí.
- Brýle vždy nasazujte a sundavejte oběma rukama. Zabráníte tím zbytečné mechanické námaze na stranice a panty brýlí, které se mohou důsledkem únavy materiálu zlomit nebo ohnout.
- Při manipulaci s brýlemi nesahejte na čočky a chraňte čočky před otěrem např. v kapse nebo v kabelce. Brýle by se měly po každém použití uložit do pouzdra. Mnoho lidí chodí do optiky a chtějí vyměnit pouze čočky, protože obruby jsou ještě zachovalé. Není ale jednoduché vkládat do starých obrub nové čočky. Obroučky jsou již po určité námaze a nové vsazení nemusí vydržet. Čočky je třeba chránit!

- Brýle pokládejte tak, aby seděly na podložce rámem a opíraly se o koncovky. V případě, že máte brýle s vrchním nebo dolním polorámem a čočky jsou tak nechráněné, nikdy je nepokládejte na volnou část čočky, může dojít k uštípnutí čočky.
- Vhodné je používat pevné pouzdro nebo mikrovláknové pouzdro, brýle chráníte před mechanickým poškozením při nárazu.
- Nenechávejte sluneční ani dioptrické brýle v autě na palubní desce - v létě může dojít v důsledku vysokých teplot k miniaturní deformaci čočky, která může způsobit zkreslení obrazu.
- Nevystavujte sluneční ani dioptrické brýle vysokým mrazům - může dojít k přemrznutí materiálu a při nárazu pak může dojít ke zlomení stranice nebo rámu. Nízké teploty také vystavují čočky teplotním šokům, které mohou snižovat jejich životnost a nepříznivě působí na jednotlivé vrstvy čočky.

- Čočky nikdy nečistěte nasucho! Mikročástice prachu na čočce působí jako brusivo a škrábou čočku. Používejte speciální roztoky, nebo aspoň opláchněte čočky vodou a poté vyčistěte dosucha hadříkem z mikrovlákna.

- Nikdy nečistěte čočky klasickými chemickými prostředky! Používejte pouze roztoky k tomu určené, které běžně zakoupíte v optice. Vhodné je také použít vodu, do které přidáte pár kapek citrónové šťávy, tak se zbaví čočky mastnoty.
- Pro lepší vidění používejte v zimě speciální přípravky, které se nanášejí na čočky a tím brání mlžení brýlí při změnách teploty.
- Používejte speciální řetízky nebo utahovací gumy pro sportovní sluneční brýle, tím je chráníte před pádem a poškozením.
{control cta horizontal}
Určitě existují í další doporučení, jak se chovat ke svým brýlím, ale ty základní jsou uvedeny v našem desateru. Věřím, že když ho budete dodržovat, prodloužíte životnost Vaší investice a budete si užívat Vašich brýlí po delší dobu bez nutné návštěvy optiky.