Máte někdy pocit, že na vás prodávající v optikách chrlí názvy, kterým vůbec nerozumíte? Pro laika je výběr brýlových čoček často velkou neznámou. Následující článek vám pomůže při výběru těch nejvhodnějších brýlových čoček pro vaše oči.
Z hlediska použitého materiálu máte na výběr mezi čočkou skleněnou (minerální ) a čočkou plastovou.
Minerální brýlová čočka je charakterizována vyšší hmotností a vyšší náchylností k rozbití.
Nevýhodou tohoto materiálu je proto nízká míra bezpečnosti.
Roztříštěná skleněná čočka, např. při automobilové nehodě, může způsobit i ztrátu zraku. Rozhodně se nedoporučuje u dětských korekcí nebo na sport.
Mezi její výhody rozhodně patří vysoká odolnost proti poškrábání.
Největší předností je možnost dosáhnout nejlepšího efektu ve ztenčení. Zvláště u vysokých dioptrií dochází k velmi dobrým výsledkům, požaduje-li zákazník krásná tenká skla.
Plastovou brýlovou čočku volí až 90% zákazníků.
Čočky jsou díky materiálu charakteristické nižší hmotností (ve srovnání s minerálními čočkami až o 40 %).
Jsou prakticky nerozbitné a mnohem bezpečnější než čočky minerální. Jsou až 6x odolnější vůči rozbití mají také mnohem lepší UV filtr. Plastové brýlové čočky jsou ale náchylnější k poškrábání, k tzv. povrchovému opotřebení. Tomu mohou zabránit povrchové úpravy. Dnes existují povrchové úpravy, které dávají plastovým čočkám tvrdost srovnatelnou se skleněnou čočkou.
Čím lepší je povrchová úprava tím více bude čočka chráněna před odřením.
Nejčastější povrchovou úpravou plastových brýlových čoček je tvrzení.
Další úpravou, o které by měl nositel brýlí uvažovat, je antireflex.
A další, v dnešní době poměrně častou úpravou je „hydrofobní úprava".
Pokud jste se již rozhodli, jaké povrchové úpravy na čočce zvolíte, další otázkou je provedení dioptrické čočky.
Nositel s vyšším počtem dioptrií (obvykle více jak +/-2,5 dioptrií), je vystaven otázce, zda si nechat brýlové čočky ztenčit.
Ztenčení se provádí u skleněných i plastových čoček.
U skleněných čoček se ztenčením ubere síla skla, ale váha čoček bude jen o něco málo nižší. U plastových čoček je při použití ztenčené varianty čočky výsledný efekt mnohem znatelnější, a to hlavně co se konečné váhy dioptrických brýlí týká.
To je jeden z důvodů, proč se nechávají čočky tenčit. Dalším důvodem je estetické hledisko – čočka není tak „tlustá".
Míru ztenčení naznačuje tzv. index lomu. Čím vyšší index lomu, tím vyšší ztenčení (index lomu 1,6, index lomu 1,67 nebo 1,74)
Dále si můžete vybrat mezi čočkou sférickou a asférickou.
Samozabarvovací brýlové čočky, nebo-li fototropní čočky, se přizpůsobí slunečnímu záření a ztmavnou podle jeho intenzity.
Čočky mohou být vyrobeny z plastu i ze skla, ale vhodnější jsou plastové samozabarvovací čočky.
Samozabarvovací čočky reagují z velké části na UV paprsky a současní výrobci si zakládají na tom, že barevná proměna probíhá rychleji, než tomu bylo dříve. Přesto někdy může být proces zpomalen venkovními podmínkami, například teplotou (v mrazu tmavnou rychleji než v horkém dni) a čočky nikdy nejsou úplně čiré.
Čelní sklo automobilu odruší velkou část UV záření, a čočky se nezabarví dostatečně.
Proti sluníčku můžete zvolit permanentně zabarvené brýlové čočky. Skleněné čočky lze obarvit pouze na hnědou a šedou barvu, plastové čočky mají širokou škálu barevných odstínů. Intenzita zabarvení se liší a značí se v procentech (10% - 85%). Čím vyšší hodnota, tím tmavší čočky.
Nositelé, kteří potřebují korigovat zrak na jednu vzdálenost, buď na blízko či na dálku, používají jednoohniskové brýlové čočky.
Jak název napovídá, jsou to čočky s jedním ohniskem. Korigují vadu oka vždy pro jednu vzdálenost. Mohou řešit problém vidění do dálky, na střední vzdálenost (to je například na počítač) nebo jen do blízka.
Ve věku kolem 40 let přichází u velkého procenta lidí problém s viděním na blízko, ať už dříve nosili brýle na dálku, či nikoliv. Tento problém je nazýván vetchozrakost neboli presbyopie.
Člověk přestává dobře vidět do blízka a pro korekci obou zrakových vad potřebuje čočky víceohniskové.
Kromě tradičních bifokálních (dělených) brýlových čoček jsou dnes k dispozici také čočky multifokální (někdy se jim říká progresivní).
Chcete poradit s výběrem brýlí? Objednejte si zdarma a nezávazně návštěvu OptikaDoDomu.