Navštívíme vás zdarma
a nezávazně po celé ČR
Zásadní otázkou je, zda při řízení automobilu používáte brýle sluneční nebo sluneční dioptrické . Nejprve se budeme věnovat brýlím slunečním.
Sluneční brýle pro řízení mají ochrannou funkci před oslněním. Většina řidičů používá brýle při intenzivním letním svitu nebo v zimě při odlesku slunce od bílého sněhu.
Pro tyto účely se doporučují brýle s čočkou tmavohnědou nebo šedou, kouřovou, jsou označeny na stranici kategorií slunečního filtru 3 (Cat.:3).
Brýle s kategorií slunečního filtru 2 se pro řízení nedoporučují. Nedostatečně chrání zrak před slunečním svitem a jejich zatmavení nestačí odfiltrovat sluneční svit tak, aby nedošlo k oslnění řidiče a tím k nebezpečné situaci.
Pro řidiče se doporučují čočky s polarizačním filtrem. Slouží jako odstraňovač nežádoucích odlesků. Jev, který můžete pozorovat při mokré vozovce nebo když se slunce leskne na vodních plochách.
Při jízdě autem v lese nebo v tunelu si raději brýle sundejte. Náhlý přechod do tmavšího prostoru může způsobit chvilkovou dezorientaci, očím totiž chvilku trvá než se přizpůsobí.
Pro řízení jsou ideální brýle plastové, bez kovových nosníků. Žluté čočky pro noční ochranu před oslněním a hnědé nebo oranžové pro denní jízdu. Plastové brýle většinou pohodlněji sedí a lépe chrání před parpsky ze všech stran. Kovové nosníky jsou nepraktické zejména pro ty, kteří mají dlouhé vlasy – při zvednutí brýlí do vlasů a zpět totiž často dochází k zacuchání.
Stále více řidičů se ptá na brýle samozabarvovací. Pro řízení auta se ideálně hodí čočky Transitions XTRActive. Pokud vyžadujete polarizační úpravu, tak i ta se na tyto čočky dá pořídit.
Pozor na uložení brýlí v autě, nenechávejte je na palubní desce, při vysokých teplotách může dojít k poškození čočky nebo polarizačního filtru, takto poškozené brýle jsou již absolutně nepoužitelné neboť deformují obraz.
Ty slouží jako pomůcka pro ostré vidění. V mnoha případech si člověk poprvé uvědomí právě v autě při řízení za šera, že špatně zaostřuje a je to jasné znamení, že musí navštívit očního lékaře a pořídit si brýle pro tyto příležitosti.
Rozhodně nepodceňujte skutečnost, že bez brýlí nebudete reagovat dostatečně rychle v krizové situaci!
Dioptrické brýle na řízení lze kombinovat s vlastnostmi brýlí slunečních.
Oční optika vám může vyrobit čočky dioptrické zatmavené do dioptrických obrub, ale i čočky dioptrické zatmavené do takových slunečních brýlí, které mají menší zakřivení očnic. Tím je vyřešen dvojí problém: ostré vidění a zamezení oslnění.
Zatmavení čoček se doporučuje ve stejné intenzitě jako u brýlí slunečních. Tedy kategorie slunečního filtru 3, u dioptrických čoček se při výběru čoček v optice rovná této hodnotě cca 85% zatmavení, doporučuje se barva tmavohnědá nebo šédá kouřová.
Pro dioptrické brýle platí stejná pravidla jako pro sluneční, nevystavujte je extrémním teplotám, může Vás to stát tisíce a to v případě poškozených čoček.