Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Jak vybrat dioptrické brýle pro řidiče?

Jak vybrat dioptrické brýle pro řidiče?

Marta Gregorová 9.8.2017

Jízda v autě je pro zrak stále náročnější – kupujeme si rychlejší auta, jezdíme na rychlejších silnicích a potkáváme na nich stále více dalších řidičů. Při výběru vhodných dioptrických brýlí pro řízení auta je proto nutné zohlednit několik faktorů.

Co všechno by měly dioptrické brýle pro řidiče splňovat? 

Vhodná brýlová obruba

Brýle by měly mít dostatečně široké zorné pole. Méně vhodné jsou úzké brýlové obruby - když se například potřebujete podívat na palubní desku, nutí vás sklonit hlavu. Široké stranice zase mohou omezovat periferní vidění a nutí vás při pohledu do bočních zrcátek otočit celou hlavou.

Další důležitou vlastností brýlové obruby je její hmotnost. Proto je třeba brát v úvahu jak hmotnost obruby, tak hmotnost brýlových čoček.

Brýlové čočky

Při volbě materiálu se doporučuje volit plast. Plastové brýlové čočky jsou až o polovinu lehčí než čočky skleněné a jsou odolnější vůči tříštění, což by např. při autonehodě mohlo vést k vážnému poranění očí.

Pro náročnější zákazníky jsou na trhu k dostání i extrémně odolné brýlové čočky ze speciálních nerozbitných materiálů - Trivex

Z povrchových úprav by měly dioptrické brýle pro řidiče být opatřeny kvalitní antireflexní vrstvou, která při řízení automobilu zvyšuje ostrost vidění a tím pádem i vaše bezpečí.

Tato vrstva snižuje tvorbu rušivých odlesků, propouští více světla do očí, pomáhá k rychlejšímu rozlišení detailů. Za svítání, při soumraku nebo když se silnice leskne, získáte s antireflexními brýlemi více jistoty v řízení. Pří jízdě v noci jsou redukovány nepříjemné odrazy pouličních lamp a reflektorů protijedoucích vozidel.

Víceohniskové brýlové čočky

Nutnost vidění během řízení na dálku je samozřejmostí. Řidič potřebuje perfektně vidět i na palubní desku automobilu, nebo-li na střední vzdálenost, a někdy také na krátkou vzdálenost (letmý pohled např. do mapy).

Icona Huricane brown jsou ideální volbou pro řidiče

 

 

Ferata brown

Ferata brown

1 899 Kč

 

Střídání dvou brýlí během řízení nepřichází v úvahu, proto jsou ideálním řešením víceoniskové čočky, především pak multifokální. Existuje velké množství multifokálních čoček, pro řízení se doporučuje vybírat takové, které mají širokou čtecí zónu a umožnují nezkreslené periferní vidění.

Světelné podmínky a vhodné barevné úpravy

Pro podzimní ranní mlhy a za deštivého počasí jsou vhodnou volbou brýlové čočky rozjasňující, které mohou mít žlutou nebo oranžovou barvu, Ideální volbou do auta je čočka, která pružně reaguje na změnu intenizity záření. Problémem standardních samozabarvovacích čoček je to, že reagují na UV záření a většina předních skel v automobilech UV záření pohlcuje, v autě se čočky zabarví na 20-30%.

Pro řidiče jsou speciální brýlové čočky, které kombinují vlastnosti polarizačních a samozabarvovacích čoček a zabarvují se i za okny automobilu. Brýlové čočky (nejčastěji je najdete pod označením DriveWear.) mají v základu žluto-zelené zabarvení.

Při nízké intenzitě denního světla (zataženo) je tato barva velice kontrastní a výrazně rozjasňuje vidění. Pokud je venku ostré denní světlo (není zataženo), zabarví se do měděného odstínu. Při ostrém slunci se brýlové čočky Drivewear zabarví na tmavě hnědý odstín. Velký význam má vysoce kontrastní polarizační film, protože blokuje oslepující oslnění, jedno z největších nebezpečí při řízení.

V případě, že si nemůžete dovolit tyto brýlové čočky (ať už z důvodu vyšší ceny nebo se čočky nevyrábí v potřebné dioptrické korekci), řešením mohou být polarizační předvěsy, které připevníte na standardní kovové i plastové obruby. Lze je dobře použít i tam, kde se mění intenzita světla, například při vjezdu do tunelu nebo do lesa - jednoduše předvěs odklopíte vzhůru.

Správně zvolené dioptrické brýle pro řidiče sníží námahu očí a přispějí k bezpečnosti jak řidiče samotného tak ostatních účastníků silničního provozu.

Pozvat OptikaDoDomu
Zdarma a nezávazně
Pozvat OptikaDoDomu

vyplňte formulář a do 24 hod. Vám zavoláme

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!