Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Šedý nebo zelený zákal? Jaké jsou příznaky?

Šedý nebo zelený zákal? Jaké jsou příznaky?

Marta Gregorová 13.10.2019

 

  Šedy nebo zelený zákal, poznáte příznaky?

 

Velké procento lidí neví rozdíl mezi těmito pojmy.

Šedý zákal neboli katarakta je závažné onemocnění postihující oko. U tohoto zákalu dochází ke snížení průhlednosti oční čočky neboli ke zkalení.

Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění oka, kdy dochází k postižení zrakového nervu. Poškození nervových vláken se projevuje zužováním zorného pole a poklesem zrakové ostrosti.

Název zelený zákal se vžil v minulosti, kdy lidé s pokročilým neléčeným glaukomem mívali šedavě zamlženou rohovku a bledou duhovku, což dohromady oku dávalo zelenavý nádech.

 

Šedý zákal je onemocnění čočky, které je nejčastěji způsobeno stárnutím. Jedná se většinou o tzv. senilní oko.

Příčiny šedého zákalu

 • Pravá příčina nemoci není známa. Objevuje se ale v souvislosti se stárnutím. Jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby nad šedesát let.
 • Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a také těžké úrazy oka.

Diagnózu šedého zákalu lze ověřit pouze kompletním očním vyšetřením.

Projevy šedého zákalu

 • Základním projevem vznikajícího šedého zákalu je rozostředné vidění

Další příznaky

 • zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz
 • nepříjemné oslňování a citlivost na silnější světlo
 • oslňování při nočním řízení auta
 • barvy nejsou tak syté jako na druhém oku
 • při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené
 • narůstající krátkozrakost, narůstající astigmatismus

Léčba šedého zákalu

Léčba šedého zákalu vede jen cestou operace. Jiná možnost bohužel není k dispozici. Možností, jakým způsobem operovat je několik, ale všechny sledují stejný cíl. Cílem je odstranit čočku, v níž došlo k zakalení.

 

Příčiny zeleného zákalu

Zvýšený nitrooční tlak představuje nejdůležitější rizikový faktor pro vznik glaukomu.

Co je nitrooční tlak?

Do nitra oka je neustále vylučována tzv. nitrooční tekutina. U zdravého oka nitrooční tekutina přiměřeně odchází odtokovými cestami. To udržuje v oku normální nitrooční tlak. Pokud odtok tekutiny vázne nebo je její tvorba vyšší než normální, může dojít ke zvýšení nitroočního tlaku.

Ale zajímavé je, že u některých lidí s vysokým nitroočním tlakem se glaukom nikdy nerozvine, zatímco někdo jím onemocní přesto, že jeho nitrooční tlak je v normě.

                Dioptrické brýle na dálku či blízko Icona Orbita v různých barvách

Další rizikové faktory

 • věk – glaukom je mnohem častější u starších lidí. Je až 6x vyšší šance u lidí starších 60ti let
 • dědičnost - pokud je v rodině glaukom, riziko vzniku glaukomu je až 6x vyšší
 • rasa - glaukom je hlavní příčinou slepoty u afrických Američanů. Je 6x až 8x častější u afrických Američanů ve srovnání s bělochy.
 • vady zraku - silná krátkozrakost, ale i zhoršená dalekozrakost
 • cukrovka - 3x vyšší riziko otevřeného glaukomu
 • hypotenze (nízký krevní tlak) či léčba hypertenze (zvýšený krevní tlak)
 • poranění oka – při některých poraněních oka může dojít ke změnám, které později zapříčiní vznik zeleného zákalu

Zelený zákal postihuje obvykle lidi po 40. roce života, častěji se vyskytuje u žen. Udává se, že pro glaukom se léčí 1 až 5 % lidí.  Bohužel u části lidí není glaukom rozpoznán, a tudíž se neléčí.

Projevy zeleného zákalu

Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout.

Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí tzv. periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.

Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Změny v oku vznikají postupně a mohou zůstat dlouho bez příznaků. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. Neléčený glaukom může vést k úplní slepotě.

  Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický

Léčba zeleného zákalu

Existuje několik typů léčby.

 • U začínajícího glaukomu obvykle postačí oční kapky, které sníží nitrooční tlak a to buď snížením tvorby nitrooční tekutiny nebo zlepšením jejího odtoku.
 • U těžších případů pak nastupují operace za účelem rozšíření těchto kanálků.
 • Včasnou kontrolou a léčbou glaukomu lze zabránit kritickým změnám na zrakovém nervu, které by jinak vedly až ke slepotě. Proto se doporučuje pravidelně absolvovat prohlídky u očního lékaře.
 • Doporučená frekvence těchto prohlídek je jednou za dva roky do 45 let věku a jednou za rok po 45. roce života v případě, že máte některý z rizikových faktorů uvedených výše.
 • Jestliže nemáte ani jeden rizikový faktor, je vhodné vyšetření zraku podstoupit jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce života.

 

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!