Velké procento lidí neví rozdíl mezi těmito pojmy.
Šedý zákal neboli katarakta je závažné onemocnění postihující oko. U tohoto zákalu dochází ke snížení průhlednosti oční čočky neboli ke zkalení.
Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění oka, kdy dochází k postižení zrakového nervu. Poškození nervových vláken se projevuje zužováním zorného pole a poklesem zrakové ostrosti.
Název zelený zákal se vžil v minulosti, kdy lidé s pokročilým neléčeným glaukomem mívali šedavě zamlženou rohovku a bledou duhovku, což dohromady oku dávalo zelenavý nádech.
Šedý zákal je onemocnění čočky, které je nejčastěji způsobeno stárnutím. Jedná se většinou o tzv. senilní oko.
Diagnózu šedého zákalu lze ověřit pouze kompletním očním vyšetřením.
Další příznaky
Léčba šedého zákalu vede jen cestou operace. Jiná možnost bohužel není k dispozici. Možností, jakým způsobem operovat je několik, ale všechny sledují stejný cíl. Cílem je odstranit čočku, v níž došlo k zakalení.
Zvýšený nitrooční tlak představuje nejdůležitější rizikový faktor pro vznik glaukomu.
Co je nitrooční tlak?
Do nitra oka je neustále vylučována tzv. nitrooční tekutina. U zdravého oka nitrooční tekutina přiměřeně odchází odtokovými cestami. To udržuje v oku normální nitrooční tlak. Pokud odtok tekutiny vázne nebo je její tvorba vyšší než normální, může dojít ke zvýšení nitroočního tlaku.
Ale zajímavé je, že u některých lidí s vysokým nitroočním tlakem se glaukom nikdy nerozvine, zatímco někdo jím onemocní přesto, že jeho nitrooční tlak je v normě.
Zelený zákal postihuje obvykle lidi po 40. roce života, častěji se vyskytuje u žen. Udává se, že pro glaukom se léčí 1 až 5 % lidí. Bohužel u části lidí není glaukom rozpoznán, a tudíž se neléčí.
Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout.
Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí tzv. periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.
Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Změny v oku vznikají postupně a mohou zůstat dlouho bez příznaků. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. Neléčený glaukom může vést k úplní slepotě.
Existuje několik typů léčby.