Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Nejčastější oční vady

Nejčastější oční vady

13.10.2014


new8.jpgRefrakční - oční vady
jsou provázeny sníženým, nepřesným, nebo zamlženým viděním. Mezi nejčastější patří dalekozrakost (hypermetropie), krátkozrakost (myopie), presbyopie (vetchozrakost) a astigmatismus.

Co je myopie?

Myopie neboli krátkozrakost znamená, že na blízko je váš zrak ostrý cca do 40 cm, což je čtecí vzdálenost, ale na delší vzdálenost máte předměty rozmazané, neostré  a to vám může způsobovat problém hlavně při řízení auta, sportu a podobně.

Jaká je korekce myopie?

myopie_hypermetropie - nejčastější oční vady.jpgKrátkozraké oko je fyziologicky příliš dlouhé a je potřeba pro ostré vidění posunout obraz na sítnici. K tomu je zapotřebí rozptylky, která paprsky mírně rozptýlí a posune vznikající obraz na sítnici a tím se docílí ostrého vidění do dálky. Krátkozrakost se koriguje minusovými dioptriemi – tzv. rozptylkami, které zajistí, že světelné paprsky budou dopadat přímo na sítnici, kde se utvoří ostrý obraz.

Pokud jste krátkozrací, s velkou pravděpodobností budou i vaše děti - tato vada je totiž ve většině případů dědičná:-( 

Co je hypermetropie?

Hypermetropie neboli dalekozrakost znamená, že vidíte ostře do  dálky, ale problém jsou pro vás předměty nebo čtení na vzdálenost do 40cm, zkrátka potřebujete brýle  na blízko.  Hypermetropie vás omezuje při každodenních činnostech, jako je např. čtení a psaní.

1-590x100.jpg

Jaká korekce je vhodná pro hypermetropii?

Dá se říci, že oko, jenž trpí hypermetropii, je fyziologicky příliš krátké. Na sítnici  nám tedy vzniká obraz neostrý a ten ostrý obraz se  vytváří až za sítnicí.
Ke korekci dalekozrakosti se používají plusové dioptrie – tzv. spojky, s jejichž pomocí je obraz přiváděn na sítnici. Tím pomůžeme očím od neustálého namáhání zaostřováním a zabráníme  tak jejich únavě a bolestem hlavy.

Co je presbyopie?

1326473379m3wW1Z.jpgMezi refrakční vady můžeme zařadit taky presbyopii i když to není typická refrakční vada a je podmíněná věkem. Vetchozrakost neboli presbyopie je oční vada, která se dříve nebo později objeví u každého člověka ve vyšším věku. První příznaky na sobě můžeme pozorovat překročením 45. roku věku a je prokázáno že většinou  kolem 60tého roku se situace převážně ustálí . Vetchozrakost je  spíše přirozený důsledek stárnutí organismu. Čočka přestává být pružná, ochabuje, vyklenuje se a oplošťuje a tím je pak způsobeno zhoršené vidění na blízko. Častým příznakem je únava očí, bolesti hlavy při práci na blízko jako je například počítač, šití, nebo dlouhodobé čtení knížek. 

Korekce vetchozrakosti?

Dnes už existují tzv. multifokální čočky, kterýmí se dá korigovat vzdálenost jak na dálku, tak na střední vzdálenost i na blízko.

Co je to astigmatismus a jak se projevuje?

astigmatismus - nejčastější oční vady – kopie.jpgKrátkozrakost a dalekozrakost bývá u 70% pacientů kombinována s takzvaným astigmatismem.
Podstatou krátkozrakosti a dalekozrakosti je to, že oko je delší nebo kratší než by mělo být. Podstatou astigmatismu je jiný problém. Jednoduše řečeno - astigmatické oko je "šišaté".  Astigmatismus jako takový je totiž fyziologická vlastnost oka která říká, že rohovka není dokonale symetrická a kruhová, ale je mírně elipsoidního tvaru. Je to onemocnění poměrně hojně zastoupené v naší populaci (zhruba 10% lidí trpí touto vadou) s různou velikostí postižení.

Korekce astigmatismu


Astigmatismus se koriguje pomocí korekčních čoček
, jejichž zakřivení vyrovnává nepravidelnosti zakřivení rohovky. Tyto čočky se nazývají tórické. Jsou to cylindrické čočky, které lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím vyrovnají nepravidelnost rohovky.

Kupte si brýle až o 50% levněji než v kamenných očních optikách. Náš poradce přijede za vámi. Jak to funguje? Podívejte se zde...

{control cta horizontal}

Baví vás brýle a hledáte přivýdělek? Přidejte se k nám a staňte se optickým poradcem.
Podívejte se na krátké video

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2020 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web