Poradna

Nevíte si rady? Zeptejte se nás, rádi poradíme.

Pokud potřebujete radu, nebo jakoukoliv infomaci, napište nám.

*(O odpovědi budete informování na e-mail.)

Astigmatismus

30.07.2014

Dobrý den,

dnes jsem byla u lékaře, který mi vyšetřil oči a naměřil mi: pravé oko -1,5  -0,5  95° a levé oko -1,0  -0,75  30° Můžete mi říct o co se jedná a co to pro mě znamená?

Dobrý den,

to znamená, že Vám byla diagnostikována oční vada - astigmatismus. Jedná se o nepravidelné zakřivení rohovky - které způsobuje, že viděný obraz je rozmazaný a protáhlý - někdy je to popisováno "jakoby měl ducha".

Pro Vás to znamená jen to, že budete potřebovat torické, nebo-li cylindrické čočky, které tuto vadu zkorigují.

 

astigmatismus-nejcastejsi-ocni-vady.jpg

Autor: Martincová M.

Brýle na počítač

30.07.2014

Již několik let nosím brýle na blízko, ale když pracuji na počítači, tak přes ně nevidím dobře, po nějaké době mě začnou slzet oči, občas mě i bolí hlava. Je pro to nějaké řešení?

Brýle na blízko jsou určeny pro  vzdálenost 30-40 cm, ale při práci na počítači potřebujete ostřit na vzdálenost 60 - 70cm. Proto je nejjednodušším řešením, nechat si změřit dioptrické hodnoty na tuto vzdálenost a nechat si vyrobit brýle na  PC. Potřebujete-li zároveň vidět na krátkou vzdálenost, např. nahlížet do dokumentů a zaroveň pracovat na PC -  byly by ideálním řešením degresivní multifokální brýle, kde máte v jedněch brýlích zároveň širokou oblast pro vidění na blízko i na střední vzdálenost. Co se týká úpravy čoček - určitě doporučuji antireflexní úpravu, kterou se eliminují odlesky od monitoru a zvyšuje se propustnost světla do oka, čímž se předchází únavě oka.KLU125589_THINK_C0018545.jpg

Autor: Pešek L.

Brýle pro řidiče

30.07.2014

Jsem řidič dálkových autobusů - četl jsem, že existují speciální brýle pro řidiče. Jak fungují? Mohu je nosit i v noci?

Pravděpodobně máte na mysli brýle DriveWear.

Jedná se o brýle, které mají samozabarvovací polarizační čočky.

Jsou speciálně vyrobeny pro řidiče, tak aby se zabarvovaly  na 68 - 88% (čelní sklo vozidel je vybaveno UV filtrem, proto běžné samozabarvovací čočky fungují jen asi na 20% ). Navíc jsou opatřeny polarizačním filtrem, který zvyšuje ostrost vidění - což oceníte třeba při oslňujících odlescích mokré vozovky.

Brýle DriveWear - vzhledem k tónování- však nejsou vhodné na řízení v noci.

Pro řízení v noci a mlze bych Vám doporučila brýle Glare - ty jsou určeny právě na řízení v noci a fungují proti oslnění, zejména xenonovými světlomety. Za zhoršených světelných podmínek a v mlze rozjasňují a zvyšují kontrast vidění.drivewear_foto_cz.jpg

Autor: Pavlíček J.

Sportovní dioptrické brýle

26.08.2014

Dobrý den,

hodně sportuju - jezdím na kole, hraju basket a potřeboval bych na tyto aktivity vhodné dioptrické brýle, jak to mohu vyřešit?

Dobrý den,

brýle na sportovní aktivity jsou specifické tím, že mají zakřivené čočky, tak, aby co nejvíce ze všech stran kryly oči nositele.

sl_icona-sporty-black-dioptricke_1.jpg

Do takto tvarovaných obrub  lze zabrousit pouze speciální výrobní čočky, což je trochu finančně náročnější - konkrétní částku Vám zkalkuluje, podle Vašich individuálních požadavků, kolegyně na kterékoli naší pobočce , příp. můžete využít služeb  našich optických poradců.

Druhou, finančně významně méně naročnější, variantou jsou sportovní brýle s dio insertem - v nabídce Optikdodomu jich najdete hned několik. Do dio insertu se zabrousí čočky podle Vašich dioptrií a ten se vloží do sportovních brýlí. Další výhodou této alternativy je, že můžete měnit v brýlích tónované čočky - od šedé sluneční, přes rozjasňující žlutou(oranžovou) až po čirou. Tím se maximálně rozšiřuje využítí těchto brýlí - sluneční čočka pro venkovní aktivity, rozjasňující např. pro cyklisty a čiré na sportování v hale. 

sl_icona-sporty-white-dioptricke_2.jpg

Autor: Turek J.

Trivex čočky

26.08.2014

Narazil jsem na termín Trivex čočky - můžete mi říct jaké jsou výhody?

Trivex čočky jsou čočky nové generace.

Jsou velmi lehké a zároveň extrémně odolné. Trivex jsou ideální do vrtaných nebo vázaných obrub.sl_icona-carina-red_1.jpgth_jovita-m126-gun_1.jpg

Trivex čočky jsou dobrou volbou do dětských brýlí, pro sportovce a pro lidi pracující v náročných podmínkách.

Autor: Kubát R.