Poradna

Nevíte si rady? Zeptejte se nás, rádi poradíme.

Pokud potřebujete radu, nebo jakoukoliv infomaci, napište nám.

*(O odpovědi budete informování na e-mail.)

Jak pečovat o brýle

11.07.2014

Dobrý den,

chtěla bych vědět jak správně pečovat o brýle.

Dobrý den,

je pravda, že správnou péčí o brýle zvyšujete významně jejich životnost.

První rada se týká čištění brýlových čoček - vždy nejprve čočky navlhčete, aby nedošlo k poškrávání antireflexní vrstvy mikročásticemi prachu - ideálně čistícím roztokem - a poté vyleštěte utěrkou z mikrofáze.

Brýle si nandavejte a sundavejte oběma rukama, odkládejte je do pouzdra, aby nedošlo k mechanickému poškození obruby ani čočky.

Chraňte čočky před teplotami nad 60°C - pára ( např.z rychlovarné konvice), horký vzduch (např.z trouby, vysoušeče vlasů, sauna), kumulované teplo ( na palubní desce auta, horkého písku na pláži...).


 

 

Autor: Jana P.

Proč nejsou brýle ze supermarketu ideálním řešením

11.07.2014

Potřebuji brýle na blízko - stačí když si koupím brýle v supermarketu?

Brýle, které můžete koupit v supermarketech, jsou určeny jen jako provizorní řešení.

Nejsou přizpůsobeny konkrétnímu nositeli - ani PD číslem ( údaj, který určuje vzdálenost Vašich zornic a podle, kterého se zabrušují čočky, abyste viděli max.ostře),nezohledňují přesné dioptrické hodnoty( např.potřebujete-li brýle +3,25 musíte si vybrat mezi +3,0 nebo + 3,5; nebo máte-li na každém oku jiné dioptrie, což je běžná situace). Vůbec nemohou uspokojit člověka, který potřebuje cylindrické čočky. Ani kvalita materiálu není nijak vysoká.

Dlouhodobějším nošením těchto brýlí, zbytečně namáháte a přepínáte své oči. Tato námaha může vést k bolestem hlavy a  dalším obtížím se zrakem.

Autor: Jedličková Eva

Sluneční brýle

11.07.2014

Chtěla bych vědět podle čeho si mám vybírat sluneční brýle.

Sluneční brýle vybíráte podle několika hledisek.

1) podle zaměření - jiné vybíráte na sport, jiné do města, na pláž

2) podle stupně zatmavení - na ledovec, k moři vybíráte kategorii slunečního filtru 4; do města, auta - stupeň 3, cyklisté a např haloví sportovci si vybírají stupeň 2 - 0 

3) a samozřejmě podle vkusu - máte na výběr např.pilotky, retro, hip hop

Vždy je třeba dbát na to, aby Vám brýle dobře seděly, netlačily, dostatečně Vám zakrývaly oči.

Pokud potřebujete dioptrické sluneční brýle, pak je třeba na to myslet už při výběru obruby.

Autor: Tereza

Doba výroby dioptrických brýlí

29.07.2014

Potřeboval bych vědět jak dlouho budu na brýle čekat?

Záleží na tom jaké čočky si vyberete. Některé čočky Vám zabrousíme během 2-3 dní, a Vy  dostanete brýle kurýrní službou další den až domů. Na čočky, které  se vyrábí přesně na míru Vašim požadavkům, se čeká přibližně 5 pracovních dnů, což znamená, že vy kompletní brýle dostanete do 10 pracovních dní až domů.

Konkrétní informace, jak rychle dostanete kompletní dioptrické brýle, Vám sdělí optický poradce, případně kolegyně v kamenném obchodě.

Autor: Šmehlík Václav

Jak si zařídit brýle

29.07.2014

Zdá se mi, že špatně vidím, kam se mám obrátit?

V zásadě máte dvě možnosti - můžete si vyhledat očního lékaře ve svém okolí a objednat se na prohlídku.

Lékař Vám provede komplexní vyšetření na jehož základě Vám vystaví lékařský poukaz. Poté si vyberete oční optiku, kde Vám podle předpisu brýle zhotoví. S lékařským předpisem máte navíc nárok na příspěvek od pojišťovny, který by Vám měli v optice odečíst od ceny brýlí. 

Druhou možností je navštívit oční optiku, kde Vám oči přeměří optometrista a na základě jeho měření si můžete nechat brýle zhotovit. Tato cesta bývá zpravidla rychlejší, ale nevýhodou je, že od optometristy nedostanete lékařský předpis, s kterým byste mohla uplatńovat nárok na příspěvek od pojišťovny.

12-2009_poukaz_na_bryle_str_nka_1.jpg

Autor: Malá Miroslava