Pokud potřebujete radu, nebo jakoukoliv infomaci, napište nám.
Zvažuji mezi kontaktními čočkami a brýlemi. Brýle si moc neumím představit. Jaké mají výhody brýle oproti čočkám nebo naopak?
Tuto otázku si opravdu klade mnoho lidí, když jim poprvé oční lékař doporučí korekční pomůcku - brýle nebo kontaktní čočky. Nebudeme Vám tvrdit, že brýle jsou vždy tím nejlepším řešením, rozhodnutí je na Vás.
Brýle může nosit každý – kontaktní čočky nikoliv (překážkou může být např. prodělaný úraz oka, zelený zákal, někdy i alergie).
Brýle jistým způsobem omezují zorné pole – kontaktní čočky nikoliv.
Brýle jsou dnes významným módním doplňkem – kontaktních čoček si nikdo nevšimne.
Brýle, pokud jsou zašpiněné, jednoduše očistíte – kontaktní čočky vyžadují zvýšené hygienické podmínky.
Brýle si jednoduše nasadíte – na kontaktní čočky si mnoho lidí musí nějaký čas zvykat a nasazení je složitější.
Často rozhoduje i cena - jednorázová investice do brýlí nebo pravidelně se opakující investice do kontaktních čoček.
Chytré řešení se nabízí – pořiďte si oboje.
Můžete bez obav nosit jeden brýle a další den kontaktní čočky. Proč ne. Opravdu to tak dělá mnoho lidí.
Mohlo by Vás zajímat:
Dioptrické brýle nebo kontaktní čočky?
Autor: Ondřej L.
Může mi brýle předepsat optometrista?
Ano, optometrista Vám brýle předepsat může, ale jen tehdy, pokud má smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Jak už z názvu profese vyplývá, optometrista „měří vidění“, ale neléčí. Pokud potřebujete změřit velikost dioptrií, je optometrista tím pravým. Nevýhodou je, že za vyšetření u optometristy musíte zaplatit, není hrazeno ze zdravotního pojištění. Je jen na Vás, kam se rozhodnete zajít, ale pokud neznáte svou diagnózu a jen tušíte, že byste potřebovala brýle, Vaše první návštěva by měla vést k očnímu lékaři. Další nevýhodou je, že od optometristy nedostanete poukaz na brýle a vzdala byste se tak příspěvku od pojišťovny na čočky a obrubu.
Autor: Sylvie C.
Zdá se mi, že můj roční syn občas šilhá, ujíždí mu nepatrně pravé oko. Slyšela jsem, že se to
srovná, ale nechtěla bych nic podcenit.
Rozumíme Vám, bohužel tento mýtus o tom, že se šilhání malých dětí samo srovná, je hodně vžitý.
Ale pravda to není. Ve věku Vašeho dítěte by se již nemělo ani občasné „ujíždění“ oka objevovat. To lze tolerovat a považovat za normální maximálně do šesti měsíců věku dítěte. Doporučujeme proto určitě k očnímu lékaři zajít co nejdříve. Možná, že zjistí, že je vše v pořádku, možná, že objeví problém, ale včasnou diagnostikou se dá mnohé zachránit.
Autor: Pavla B.
V jaké výši se pohybuje příspěvek na dioptrické brýle? Je rozdíl mezi příspěvkem pro
pro děti a pro dospělé?
Ke změnám v úhradách zdravotnických prostředků určených ke korekci zraku, jako jsou brýlové čočky, brýlové obruby, kontaktní čočky, dochází v důsledku změny zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho Přílohy č. 3 – Kategorizace zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz.
Dospělým ( resp. dětem od 15 let včetně) přispívá pojišťovna na dioptrické brýlové čočky jednou za 3 roky mají – li předepsanou korekci vyšší než ± 10 dioptrií. Na brýlové obruby se příspěvek nevztahuje.
Úhrady z veřejného zdravotního pojištění jsou nadále stanoveny u brýlových obrub a čoček pro děti dle zákonem stanovených podmínek.
Dětem do 5 let včetně, jsou hrazeny tvrzené silikátové brýlové čočky 3 páry za rok a dětem od 6 do 14 let včetně 1 pár za rok.
Prizmatické čočky, které jsou předepisovány pro korekci diplopie (dvojitého vidění) či strabismu (šilhání) i bifokální čočky - pro korekci strabismus či afakii (stav, kdy v oku chybí čočka v důsledku úrazu, operace apod.). mají stanovenu úhradu pro pojištěnce do 5 let včetně 3 páry za rok, od 6 do 14 let včetně 1 pár za rok a pojištěncům od 15 let včetně 1 pár za 3 roky. ( v případě bifokálních čoček je příspěvek omezen pouze do 17 let včetně )
Brýlové obruby mají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění u dětí – do 5 let včetně 3 ks za rok, od 6 do 14 let včetně 1 ks za rok.
Kontaktní čočky měkké jsou hrazeny v případě oční vady nad 10 dioptrií, u dioptrického rozdílu mezi pravým a levým okem 3 dioptrie a více.
Příloha č. 3 zmíněného zákona stanoví nejen, které zdravotnické prostředky mají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění a za jakých podmínek, ale i úhradové limity – např. na brýlové obruby je stanoven úhradový limit 300,15 Kč (261 Kč bez DPH) za kus. Zbývající částku do plné ceny si musí pojištěnec zaplatit, stejně jako dřív.
Platnost poukazu na brýle a optické pomůcky je 30 dní od vystavení lékařem.
Autor: Optikdodomu
Mám dotaz, kde se vyrábí Vaše brýle, když jinde tuto značku nelze sehnat?
Máte pravdu, opravdu značku Icona a Jovita nikde jinde neseženete. Za dotaz děkujeme.
Na rozdíl od jiných dodavatelů najdete i na našich stránkách informaci o tom, že spolupracujeme a dodáváme brýle od pověřeného výrobce v Asii. Díky přímé spolupráci s výrobcem, se kterým se pravidelně setkáváme a provádíme u něj kontrolu kvality, a také díky tomu, že zkracujeme cestu od výrobce k zákazníkovi, mohou naše ceny být až o 50 % nižší než u srovnatelných modelů. Není dnes již tajemstvím, že 90% světové produkce dioptrických a slunečních brýlí pochází z Asie, z Číny a to včetně značkových modelů mnohem známějších jmen. Na kolika stránkách jiných optik jste tuto informaci našla?
Všechny naše brýle mají samozřejmě certifikát „CE“. Čočky do brýlí se zabrušují u nás na stejných brousících moderních automatech jako v jiných – i těch nejlepších – očních optikách.
Autor: Josef S.