Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Trochu z historie brýlí...

Trochu z historie brýlí...

13.10.2014

Něco málo z historie brýlí...

1286635583SvdhPh.jpgSeneca kolem roku 4. př.n.l. prý četl knihy pomocí skleněné koule, která byla naplněná vodou a tak zvětšovala písmo. Nero zase používal zelený smaragd na sledování gladiátorů, ale spíše pro jeho barvu, která filtrovala sluneční paprsky. Nejstarší čočky, které byly z leštěného kamene, byly nalezeny ve zříceninách antického Ninive. Kolem roku 1 000 našeho letopočtu, byl vynalezen čtecí kámen neboli lupa. Roku 1289 se objevil spis, který již popisoval čočky zasazené do obrouček. Brýle tedy byly vynalezeny rokem 1268 až 1289. Problém, který se řešil téměř 350 let byl, jak brýle udržet na obličeji. Španělští optici experimentovali v 17.století s hedvábnými stužkami – ty byly připevněné ke sklům a pomocí smyčky se zavazovaly za ušima. Tento výrobek se díky misionářům dostal do Číny a tam na konec přidaly kovové nebo keramické závaží, aby se stužka nemusela zavazovat. S neohebnými postraními částmi, které samy držely za ušima, přišel londýnský optik Eduard Scarlett.

sleva590x100.gif

Dalším významným vynálezem byly tzv. bifokální čočky (čočky na dvě vzdálenosti), vynalezl je Benjamin Franklin roku 1780.

{control EBform glass}

Zajímavé je, že...

  • Skla se dříve místo dnešního označení plusová a mínusová dělila na stará a mladá ( v souvislosti sFotolia_33262943_S.jpg presbyopií, kdy bylo zřejmé, že starý člověk trpí zpravidla jinou vadou než člověk mladý).
  • Označení brýle, tedy „bril“, se začalo používat před více jak 600 lety a vzniklo podle materiálu, z kterého byly čočky vyráběny (beryl).
  • V letech 1804 až 1812 prodělaly citelný vývoj opět brýlové čočky, kdy W.H.Wollaston pojednává ve svých pracech o vypouklých sklech. Z těchto zdrojů bylo čerpáno až do konce století. Také se zdokonalovaly brýlové obruby, kdy se držadla protáhla a začala ohýbat za uši, aby byly brýle pohodlnější a lépe seděly.


{control cta horizontal}

E-book zdarma 7 nejčastějších chyb při výběru brýlí
E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota
Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!