Přihlášení
Zapomenuté heslo?
Přihlásit Registrovat
+420 602 332 395
Jak vybrat brýlové čočky – pokračování

Jak vybrat brýlové čočky – pokračování

13.10.2014


1181706353TiF5qe.jpgPokud jste se již rozhodli, jaké úpravy na čočce zvolíte, další otázkou je provedení čočky.

 

tenčení.JPGNositel s vyšším počtem dioptrií (obvykle více jak 2,5 dioptrií), je vystaven otázce, zda si nechat brýlové čočky ztenčit. Ztenčení brýlové čočky se provádí u skleněných čoček i u plastových čoček. U skleněných čoček se ztenčením ubere síla skla, ale váha čoček bude jen o něco málo nižší. U plastových čoček je při použití ztenčené varianty čočky výsledný efekt mnohem znatelnější, a to hlavně co se konečné váhy brýlí týká.

To je jeden z důvodů, proč se nechávají čočky tenčit. Dalším důvodem je estetické hledisko – čočka není tak „tlustá". Míru ztenčení naznačuje tzv. Index lomu. Čím vyšší index lomu, tím vyšší ztenčení (index lomu 1,6, index lomu 1,67 nebo 1,74)

1-590x100.jpg

Dále si můžete vybrat mezi čočkou sférickou a asférickou. Asférická čočka se vyznačuje plochou přední stranou (sférická je vypouklá). Asférická čočka je tedy tenčí a estetičtější než čočky klasické sférické, také má lepší optické vlastnosti. Asférická čočka je vhodná především u plusových nebo vysokých mínusových korekcí a to v kombinaci s vyšším indexem lomu.

{control EBform factory}

Samozabarvovací brýlové čočky, nebo-li fototropní čočky se přizpůsobí slunečnímu záření a ztmavnou podle jeho intenzity. Čočky mohou být vyrobeny z plastu i ze skla, ale vhodnější jsou plastové samozabarvovací čočky. Samozabarvovací čočky reagují z velké části na UV paprsky a současní výrobci si zakládají na tom, že barevná proměna probíhá rychleji, než tomu bylo dříve. Přesto někdy může být proces zpomalen venkovními podmínkami, například teplotou (v mrazu tmavnou rychleji než v horkém dni) a čočky nikdy nejsou úplně čiré.Čelní sklo automobilu odruší velkou část UV záření, a čočky se nezabarví dostatečně.
160_F_40716604_yHK7EFticLCnmOYuPRXzhu2Vt1dd8YWx.jpgProti sluníčku můžete zvolit permanentně zabarvené brýlové čočky. Skleněné čočky lze obarvit pouze na hnědou a šedou barvu, plastové čočky mají širokou škálu barevných odstínů. Intenzita zabarvení se liší a značí se v procentech (10% - 85%). Čím vyšší hodnota, tím tmavší čočky.

 

 

Nositelé, kteří potřebují korigovat zrak na jednu vzdálenost, buď na blízko či na dálku, používají jednoohniskové brýlové čočky. Jak název napovídá, jsou to čočky s jedním ohniskem. Korigují vadu oka vždy pro jednu vzdálenost. Mohou řešit problém vidění do dálky, na střední vzdálenost, to je například na počítač, nebo jen do blízka.
Ve věku kolem 40 let přichází u velkého procenta lidí problém s viděním na blízko, ať už dříve nosili brýle na dálku, či nikoliv. Tento problém je nazýván vetchozrakost neboli presbyopie. Člověk přestává dobře vidět do blízka a pro korekci obou zrakových vad potřebuje čočky víceohniskové.Kromě tradičních bifokálních (dělených) brýlových čoček jsou dnes pro k dispozici také čočky multifokální (někdy se jim říká progresivní).

Chcete poradit s výběrem brýlí? Objednejte si zdarma návštěvu optického poradce.

{control cta horizontal}

 

 

E-book zdarma

7 nejčastějších chyb při výběru brýlí

E-book zdarma E-book zdarma
Zásady ochrany osobních údajů
Vaše osobní údaje (jméno a email) budeme (OptikDoDomu s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem... zobrazit více zasílání newsletterů se zajímavým obsahem z oblasti dioptrických brýlí, v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Zásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2009-2021 OptikDoDomu. Všechna práva vyhrazena.
Webová prezentace spadá do kategorie Úspěšný web
Foto chatbota
Zavření bota Foto chatbota
Jsem virtuální asistentka a ráda Vám pomohu Zeptejte se mě
na cokoli!